Lucia Šútorová Kultúra

Vznik a história DAB v Nitre: Archív odkryl vzácne spomienky, FOTO a VIDEO

Vzácne fotografie, poznámky a dokumenty sa podarilo zozbierať autorom novej publikácie. Divadlo ju vydalo pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku.

Zdroj: Dnes24.sk

Divadlo Andreja Bagara v Nitre oslavuje 70 rokov. K výročiu vzniku uzrela svetlo sveta publikácia, ktorá mapuje históriu divadla od roku 1949 až po súčasnosť.

Pri zbieraní materiálu bolo potrebné poriadne oprášiť archív. Tvorcom knihy sa to však vyplatilo. Archív vydal ozajstné poklady.

Vzácne spomienky

Publikácia má 320 strán a obsahuje viac ako 500 fotografií. „Otvárali sa aj skrinky, ktoré možno 70 rokov otvorené neboli. Každému objavenému materiálu som sa tešila. Jedným z nich bola pozvánka na otvorenie divadla v roku 1949,“ prezradila spoluautorka publikácie Slávka Civáňová.

Pozvánka bola na otvárací galavečer. „Zaujímavé je, že to otvorenie bolo venované 70. narodeninám Stalina a aj ten galavečer bol tak koncipovaný,“ pokračuje Slávka Civáňová.

Kniha zachytáva aj výstavbu novej budovy divadla. „Vzácna fotka je zo 4. septembra 1987, kedy v rámci brigády socialistickej práce kolegovia, herci, v tom čase pracovali a stavali toto divadlo. Je tam spoločná fotografia hercov ako držia lopaty a fotia sa na stavbe,“ opísala spoluautorka pulibkácie Slávka Civáňová.

Prvá opona

Prvú premiéru odohralo divadlo 14. januára 1950. Z tohto obdobia objavili vzácne poznámky režiséra, ktorý opísal ako inscenácia vznikala.

„V akej hroznej januárovej fujavici premiestňovali scénu z Martina, že ju takmer nedoviezli. Že jediná generálka začala o polnoci a skončila o 4.00 nadránom a na druhý deň hrali,“ uviedla Slávka Civáňová.

Fotografie z publikácie nájdete v priloženej galérii!

Kniha k 70. výročiu vzniku DAB v Nitre
6
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie