LULA Kultúra

Vznik a história DAB v Nitre: Archív odkryl vzácne spomienky, FOTO a VIDEO

Vzácne fotografie, poznámky a dokumenty sa podarilo zozbierať autorom novej publikácie. Divadlo ju vydalo pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku.

Zdroj: Dnes24.sk

Divadlo Andreja Bagara v Nitre oslavuje 70 rokov. K výročiu vzniku uzrela svetlo sveta publikácia, ktorá mapuje históriu divadla od roku 1949 až po súčasnosť.

Vzniklo v roku 1949 ako profesionálne činoherné zájazdové Nitrianske krajové divadlo. Na terajší názov sa divadlo premenovalo až v roku 1979.

Kedysi pôsobilo v súčasnej budove Starého divadla Karola Spišáka. Od roku 1992 pôsobí v budove Divadla Andreja Bagara na námestí.

Pri zbieraní materiálu bolo potrebné poriadne oprášiť archív. Tvorcom knihy sa to však vyplatilo. Archív vydal ozajstné poklady.

Vzácne spomienky

Publikácia má 320 strán a obsahuje viac ako 500 fotografií. „Otvárali sa aj skrinky, ktoré možno 70 rokov otvorené neboli. Každému objavenému materiálu som sa tešila. Jedným z nich bola pozvánka na otvorenie divadla v roku 1949,“ prezradila spoluautorka publikácie Slávka Civáňová.

Pozvánka bola na otvárací galavečer. „Zaujímavé je, že to otvorenie bolo venované 70. narodeninám Stalina a aj ten galavečer bol tak koncipovaný,“ pokračuje Slávka Civáňová.

Kniha zachytáva aj výstavbu novej budovy divadla. „Vzácna fotka je zo 4. septembra 1987, kedy v rámci brigády socialistickej práce kolegovia, herci, v tom čase pracovali a stavali toto divadlo. Je tam spoločná fotografia hercov ako držia lopaty a fotia sa na stavbe,“ opísala spoluautorka pulibkácie Slávka Civáňová.

Prvá opona

Prvú premiéru odohralo divadlo 14. januára 1950. Z tohto obdobia objavili vzácne poznámky režiséra, ktorý opísal ako inscenácia vznikala.

„V akej hroznej januárovej fujavici premiestňovali scénu z Martina, že ju takmer nedoviezli. Že jediná generálka začala o polnoci a skončila o 4.00 nadránom a na druhý deň hrali,“ uviedla Slávka Civáňová.

Fotografie z publikácie nájdete v priloženej galérii!

Kniha k 70. výročiu vzniku DAB v Nitre
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie