Webnoviny - Svet

Vznik Československa nebude štátnym sviatkom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Vznik Československa 28. októbra nebude štátnym sviatkom. Národná rada v stredu čelila dvom obdobným návrhom, ktorými poslanci chceli zaradiť 28. október medzi štátne sviatky, ale ani jeden z nich plénum nepodporilo.

Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) argumentoval za návrh z dielne SDKÚ-DS s tým, že zaradenie 28. októbra medzi štátne sviatky bude najmä poctou životu Milana Rastislava Štefánika. Vyvrcholením jeho životného diela bolo, ako Kaník skonštatoval, založenie Československej republiky, bez ktorej by podľa Kaníka nebola šanca ani na vznik Slovenskej republiky. Súčasťou tohto návrhu bolo aj vyradenie 1. septembra – Dňa Ústavy Slovenskej republiky – spomedzi štátnych sviatkov a jeho zaradenie medzi pamätné dni. Na novelu zareagoval Ján Podmanický (Smer-SD), že nemá „historické rácio a je neslušný voči dňu Ústavy SR“. Kaník skonštatoval, že „Ústava SR nie je základom našej štátnosti, základom bolo vyhlásenie republiky“.

Druhý návrh uviedol Peter Osuský (poslanecký klub Most-Híd). Ako povedal, vznik Československa znamenal pre slovenský národ prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, a bol základom pre moderný, ekonomický, sociálny, vzdelanostný a kultúrny rozvoj. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je podľa neho pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia. Tento návrh taktiež navrhuje preradenie 1. septembra – Deň Ústavy Slovenskej republiky – zo štátnych sviatkov medzi pamätné dni. Podmanický zareagoval negatívne aj na tento návrh, keď zopakoval, že nahrádzať Deň Ústavy SR 28. októbrom je neúcta k inej historickej epoche. “Zásadne nemôžem súhlasiť s týmto návrhom a teda ho ani podporiť,” dodal.

Parlament dnes neschválil ani novelu zákona o cestnej premávke od poslancov za Smer-SD. Sociálni demokrati chceli presadiť, aby sa niektoré informácie z evidencie vozidiel sprístupnili aj tretím osobám. Kupujúci by si tak mohol overiť informácie o vlastníkovi vozidla a prípadne o prebiehajúcom exekučnom konaní a výkone rozhodnutia, ktoré zaťažuje vozidlo.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM