Webnoviny - Svet

Vzťahy medzi SR a MR sa zlepšujú, tvrdia ministri

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BUDAPEŠŤ 27. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko a Maďarsko sa chystajú navzájom varovať o vznikajúcich problémoch dopredu. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede po rokovaní s ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom jeho maďarský kolega János Mártonyi. Ide o takzvaný systém early warning, vďaka ktorému budú obe krajiny informovať o chúlostivých témach, ktoré sa budú riešiť v jednej z krajín. Podľa Mártonyiho totiž nie je najšťastnejším riešením, ak otázky neriešia spolu, ale prostredníctvom médií, aj to nie médií domácich ale západoeurópskych.

Vzťahom by mali pomôcť zmiešané komisie Jednou z tém, o ktorých sa bude rokovať na tomto fóre, bude aj novela slovenského zákona o dvojakom občianstve, na ktorej momentálne pracuje Dzurinda s ministrom vnútra Danielom Lipšicom. „Hľadáme optimálne riešenie a nájdeme ho,“ vyhlásil Dzurinda. „Mártonyi vie, že slovenskú odpoveď na zákon považujeme za zlú odpoveď na zlé riešenie v Budapešti,“ podotkol šéf slovenskej diplomacie. „My to naše zlé riešenie opravíme, nie preto, že by sme museli, ale preto, že chceme, nebudeme predsa trestať občanov,“ dodal a vysvetlil, že iba rozvinú to, na čom sa dohodla premiérka Iveta Radičová na stretnutí so svojím kolegom Viktorom Orbánom na pôde zmiešanej komisie. Pri zákonoch o štátnom občianstve je v stanoviskách štátov jeden principiálny rozdiel, no ako tvrdí Mártonyi, vďaka systému early warning sa o krokoch budú priebežne informovať. „V rámci úprimného dialógu na fóre komisií môžeme o všetkom hovoriť,“ tvrdí Mártonyi.

V piatok slovenská vláda odhlasovala novelu jazykového zákona, ktorá bola dlhodobo predmetom sporov medzi oboma krajinami. Novela podľa Dzurindu odstráni niektoré zlé ustanovenia z minulosti, proti ktorým hlasoval ako opozičný poslanec a nepochybne prispeje k zlepšeniu vzťahov. Maďarská strana si novelu jazykového zákona počas víkendu preštudovala a považuje ju podľa Mártonyiho slov „za krok v dobrom smere“.

Dzurinda s Mártonyim prerokovali projekty, pri ktorých sa chystajú spolupracovať Zhodli sa, že sa musia zaoberať budúcnosťou a pozitívnymi projektmi, ktoré pomôžu vyriešiť sporné otázky. „Chceme s Maďarskom dobré, pevné vzťahy, budú pevné, keď sa budú opierať o tri oporné body,“ vysvetlil Dzurinda. Mali by to byť úmysel, metóda spolupráce a konkrétne politiky. Ako dodal Dzurinda, slovenským úmyslom je, aby sa Maďarsku dobre darilo, pretože reputácia Maďarska a Slovenska sú spojené nádoby. Preto bude Slovensko ako predseda V4 Maďarsko podporovať v jeho nadchádzajúcom predsedníctve EÚ. Za metódu si Dzurinda vybral pozeranie sa dopredu, nie obzeranie sa ponad plece. Nakoniec konkrétnou politikou by mala byť každodenná služba ľuďom.

Slovenský minister často spomína na obdobie svojho šéfovania slovenskej vláde, keď s Mártonyim na rovnakej pozícii, ako je dnes, obnovil Most Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom. Teraz by chcel mosty znovu obnoviť – nielen tie fyzické, ako sú mosty cez Ipeľ či Komárno a Komárom, ale aj metaforické mosty. „Niet najmenších pochýb, že Slovensko má vládu, ktorej záleží na najlepších vzťahoch so všetkými susedmi,“ dodal Dzurinda. „Medzi oboma stranami sa atmosféra od základu zmenila,“ súhlasil s ním Mártonyi.

Obaja ministri sa dnes stretli bilaterálne po prvý raz od nástupu do funkcie. Dzurindu už dnes prijali premiér Viktor Orbán, predseda parlamentu László Kövér a prezident Pál Schmitt. S Mártonyim však Dzurinda v rokovaní pokračuje, na obede budú hovoriť o regionálnych otázkach v pôsobnosti Visegrádskej štvorky a európskych

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM