Webnoviny - Svet

Webb nezvláda svoje deti, no zverili mu finále

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP JOHANNESBURG 10. júla (WEBNOVINY) – Hoci anglický futbalový rozhodca Howard Webb nemá pod kontrolou ani svoje deti, vie ako udržať poriadok. V civilnom zamestnaní bol kedysi totiž policajným seržantom. Kontrolu však bude musieť udržať aj nad najdôležitejším zápasom jeho doterajšej kariéry – nedeľňajším johannesburským finále majstrovstiev sveta Holandsko – Španielsko.

„Keď sa verejnosť dozvedela, že budem viesť tento zápas, dostal som viac ako 500 textových správ a e-mailov v priebehu štyroch hodín,“ povedal podľa The Times 38-ročný arbiter, ktorý v máji viedol dokonca aj finále Ligy majstrov medzi Interom Miláno a Bayernom Mníchov. „Snažím sa udržať si čistú myseľ, dobre spať, no adrenalín ma nemôže aj tak opustiť. Neviete si predstaviť, ako sa cítim. Je to obrovská česť dostať takéto privilégium. Som šťastný, že je okolo mňa tak veľa skvelých ľudí, ktorí ma neustále podporujú. Chcem sa im poďakovať,“ dodal prvý anglický rozhodca od roku 1974, ktorý bude viesť finálový zápas svetového šampionátu. Predtým naposledy sa tejto cti dostalo Jackovi Taylorovi. Ten viedol zápas medzi domácou Nemeckou spolkovou republikou a Holandskom.

Webb má za sebou skvelú sezónu, rozhodnutie o tom, že dostane pod patronát tento zápas prekvapilo snáď jedinú osobu – jeho manželku. „Nechápem, ako môže zvládať niečo takéto. Nemá pod kontrolou ani vlastné deti. Je pre mňa nepredstaviteľné, že ukočíruje 22 hráčov na futbalovom ihrisku,“ povedala manželka Kay. Tá do dejiska šampionátu necestuje, aby jej manžel nebol nervózny. Duel si však nenechá ujsť jeho otec Billy, domov si dokonca prinesie vuvuzelu.

Webb nebol vždy v milosti fanúšikov. Na majstrovstvách Európy vyprovokoval poľských kibicov, keď odpískal proti ich tímu penaltu v záverečných minútach. Tí na internete zverejnili jeho fotku s dôvetkom: „Chceme ho mŕtveho alebo živého. Tvrdú kritiku musel prijať aj od tamojšieho ministra športu, ktorý ho označil za klamára. Medzi odbornou verejnosťou má však obrovský rešpekt. Jedna z textových správ mu zazvonila v mobilnom telefóne aj od kormidelníka Boltonu Wanderers Owena Coyla. "Je tým správnym mužom pre tento zápas,“ skonštatoval tréner „pútnikov“.

SITA, AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM