Zo zahraničia

WHO kritizuje náhlenie sa bohatých krajín za 3. dávkami vakcín. VYČKAJTE!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu kritizovala bohaté krajiny za to, že sa náhlia s podávaním tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Ilustračný obrázok k článku WHO kritizuje náhlenie sa bohatých krajín za 3. dávkami vakcín. VYČKAJTE!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Milióny ľudí na svete ešte nedostali ani prvú dávku, pripomína WHO, informovala agentúra AFP.

Bohatí sa ponáhľajú

Podľa expertov WHO nie je k dispozícii dostatok dôkazov o tom, že dodatočné dávky vakcín sú potrebné. Ich podávanie v období, keď mnohí ľudia na svoje prvé dávky stále len čakajú, experti označili za nemorálne.

„Plánujeme rozdať ďalšie záchranné vesty ľuďom, ktorí už záchranné vesty majú, a ďalších ľudí nechávame utopiť sa bez jedinej záchrannej vesty,“ povedal riaditeľ programu WHO pre mimoriadne situácie Mike Ryan.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že „rozhodujúce je“ zaočkovať a chrániť najviac zraniteľných ľudí predtým, ako sa začne s podávaním tretích dávok.

Niektoré už začali

Tedros ešte v stredu 4. augusta vyzval na odloženie podávania tretích dávok vakcín proti koronavírusu, aby boli očkovacie látky dostupné aj pre chudobné krajiny.

Viaceré krajiny však s podávaním tretej dávky už začali s cieľom bojovať proti delta variantu koronavírusu.

Predstavitelia amerických zdravotníckych úradov v stredu oznámili, že Spojené štáty začnú na budúci mesiac distribuovať tretie dávky očkovacích látok proti covidu, pretože nové dáta ukazujú, že ochrana proti ochoreniu sa časom zhoršuje.

Ilustračné foto, TASR

Čo je nové v očkovaní?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM