Webnoviny - Svet

Z 15 slovenských lodí 14 postúpilo do semifinále

WEBNOVINY.SK

Michal Martikán Foto: SITA/Gabriel Lipták ČUNOVO 13. augusta (WEBNOVINY) – Z pätnástich slovenských lodí, ktoré sa objavili na štarte piatkovej kvalifikácie na XI. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Čunove v areáli Divoká voda, štrnásť postúpilo do nedeľného semifinále. V štyroch kategóriách z piatich bolo meno slovenského reprezentanta vo výsledkovej listine na prvom mieste. V C1 žien triumfovala Katarína Macová, v C1 mužov Michal Martikán, v K1 žien Jana Dukátová a v C2 súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci. Jedinou nepostupujúcou bola Dana Beňušová, ktorá v nominácii K1 žien nahradila zranenú Elenu Kaliskú a v kvalifikácii skončila dvadsiata prvá. Do semifinále postupovalo dvadsať najlepších.

Suverénne najrýchlejšiu jazdu v kvalifikácii C1 žien predviedla Slovenka Katarína Macová. V druhom kole zvládla trať s 22 bránkami za 134,98 s. O vyše 13 sekúnd pomalšia bola Britka Mallory Franklinová, z tretej priečky postupuje do nedeľného semifinále Češka Kateřina Hošková. V semifinále budú štartovať aj ďalšie dve Slovenky Kristína Nevařilová a Jana Dukátová, hoci obe iba uzatvárajú výsledkovú listinu na šiestej, resp. siedmej priečke. Do tejto kategórie sa totiž prihlásilo len desať pretekárok, na štart z nich prišlo sedem. Podľa pravidiel v každej kategórii postupuje do semifinále dvadsať najlepších v kvalifikácii, kanoistky teda bojovali iba o poradie, v akom budú v nedeľu štartovať.

Jana Dukátová absolvovala v kanoe iba druhé kvalifikačné kolo. „Išla som len jednu jazdu, aby som ušetrila čo najviac síl na súťaž kajakárok,“ vysvetľovala v cieli majsterka sveta z roku 2006. Z hánok ruky jej stekala krv. „Prevrátila som sa a dostala som sa za záverečným skokom do plytkej vody. Tam som si odrela hánky. Nie je to však nič vážne,“ vravela obzerajúc si odreniny. "Aj keď trať vyzerá tak tradične a také kombinácie zvykneme jazdiť na tréningu, nie je to jednoduché a na niektorých úsekoch to pretekári evidentne podcenili. Ja som sa snažila nepodceniť nič, ale aj tak som sa nevyhla chybám a nedopadlo to najlepšie. Najhorší bol ten záver. Po skoku prichádza ľavá bránka a ja som praváčka. Pre mňa je to tam veľmi náročné,“ dodala Jana Dukátová.

V nedeľnom semifinále K1 mužov bude mať Slovensko takisto trojnásobné zastúpenie. Najlepším slovenským kajakárom bol Ján Šajbidor, ktorý skončil deviaty. „Trať bola jednoduchá, každá chybička sa prejavila na výslednom čase. Rozhodovali naozaj detaily. Bolo treba ísť čisto a pokojne, čo sa mi podarilo a znamenalo to bezpečný postup do semifinále. Išlo sa mi dobre. Semifinále však bude už o niečom inom. Tam bude treba riskovať, bude to podľa mňa veľmi zaujímavé. Mojím snom je dostať sa do finále, tam sa potom už môže stať čokoľvek, môže byť z toho aj medaila,“ povedal pre agentúru SITA po pretekoch majster Európy z roku 2007 Ján Šajbidor.

Medzi postupujúcu dvadsiatku sa dostali aj Kamil Kaniščák z 12. pozície a Tomáš Mráz z devätnástej. To by mohlo naznačovať aj veľmi dobrý výsledok v sobotnej súťaži družstiev. „Súťaž družstiev nie je ani tak o sile a kvalite jednotlivcov, ale skôr o súhre a zohratosti,“ odmieta pozíciu favorita najlepší zo slovenského tria. „Nám sa v tejto disciplíne nezvykne dariť. Uvidíme. Môže sa stať, že to konečne prelomíme a bude aj očakávané postavenie na pódiu pre medailistov,“ uzavrel Ján Šajbidor.

Víťazom kvalifikácie K1 mužov sa stal Čech Vavřinec Hradílek pred Campbellom Walshom z Veľkej Británie a Nemcom Sebastianom Schubertom.

Kvalifikáciu C1 mužov suverénne ovládol slovenský reprezentant Michal Martikán. Už v prvom kvalifikačnom kole dosiahol najlepší čas a v druhom ho ešte vylepšil. Ako jediný z 34 štartujúcich sa dostal pod 100 sekúnd. S takýmto časom by bol bezpečne postúpil do semifinále aj v kategórii kajakárov. „Mojím cieľom nebolo robiť rekordy. Chcel som ísť druhú jazdu ešte lepšie ako prvú. V podstate to bolo jedno. Chcel som ísť slušne, bez väčších chýb, podarilo sa,“ skromne vravel v cieli už deväťnásobný majster Európy. Trať podľa neho nebola vôbec náročná. „Určite sa dajú postaviť bránky oveľa náročnejšie, ale tu je voda už sama osebe dosť ťažká. Určite to v mojom podaní neboli ideálne jazdy. Niečo mi vyšlo dobre, iné menej. V každom prípade som príjemne prekvapený z dosiahnutých časov. Semifinále to už bude zase niečo iné, možno v tej Niagare (záverečný skok čunovského kanála – pozn.) bude bránka inak, výhodnejšie pre tých, ktorí pádlujú vpravo. Uvidíme v nedeľu,“ dodal Michal

Do dvadsaťčlenného semifinále bezpečne postúpili aj Alexander Slafkovský (8. miesto) a Matej Beňuš (12.). Slafkovský si v druhej kvalifikačnej jazde chcel vyskúšať iný prejazd bránok a nevyšlo mu to – dostal 50 trestných sekúnd za vynechanie ôsmej. „Chcel som tam ísť s iným nájazdom, ale vynieslo ma to viac vľavo a už to nešlo vrátiť. Inak to bolo fajn, išlo sa mi dobre. Bola to moja chyba, chvíľková nepozornosť. Škoda, chcel som si urobiť ešte väčšiu pohodu pred tým nedeľným semifinále,“ pridal sa s hodnotením Alexander Slafkovský, ktorému v zbierke individuálne zlato z veľkého podujatia stále chýba. Reči o vzájomnej rivalite so svojimi reprezentačnými kolegami však odmieta. "Každý chce byť najlepší. Neporovnávame sa medzi sebou. Každý sme tu na to, aby sme urobili čo najlepší výsledok. Nie je to o tom, či budem prvý ja, Michal alebo Maťo (Beňuš – pozn.), ale o tom, aby sme boli všetci čo najvyššie,“ uzavrel 27-ročný Liptovskomikulášan.

Víťazkou kvalifikácie kajakárok sa stala Slovenka Jana Dukátová. V prvom kole dosiahla najlepší čas spomedzi 35 štartujúcich, na druhé kolo už ani nenastúpila. V predpoludňajšej kvalifikácii C1 si nepríjemne oškrela hánky na ruke a tak po dohode s trénerom sa rozhodla neriskovať. "Je to ošetrené, nebolí to a na vode mi to neprekáža. Kvalifikácia v C1 mi pomohla, dobre som sa rozjazdila. Ale treba šetriť sily, šampionát sa iba začína,“ vysvetľovala svoju neúčasť v druhom kole.

Jej prvá jazda v K1 bola bez trestných sekúnd, dostatočne rýchla. "Nebolo to celkom na doraz, išla som tak, aby som neurobila nejakú banálnu chybu a neohrozila možnosť postupu do semifinále. Určite by sa to dalo zvládnuť aj lepšie, ale stačilo to,“ povedala Jana Dukátová po prvom kole.

Do nedeľného semifinále postúpila z trojice Sloveniek aj Gabriela Stacherová, ktorá skončila trinásta. Smolu mala Dana Beňušová, ktorá v slovenskej nominácii nahradila zranenú Elenu Kaliskú. V prvom kole vynechala jednu z bránok a skončila na 26. mieste. V druhom potom bojovala zo všetkých síl, ale napriek tomu, že jej rozhodcovia pripočítali k času už iba dve trestné sekundy za nedovolený dotyk bránky, stačilo to iba na posun na 21. priečku – prvú nepostupovú.

V kvalifikácii C2 rovnako dominovali Slováci. Po prvom kole boli prví bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, celkovými víťazmi sa však po druhom kole stali súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci, Škantárovci sa museli uspokojiť s druhou priečkou. Plný postupový zásah slovenských lodí skompletizovali Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí obsadili deviatu priečku.

V sobotu šampionát pokračuje súťažou trojčlenných hliadok.

Súhrn oficiálnych výsledkov:

C1 ženy: 1. Katarína Macová (SR) 134,98 (4), 2. Mallory Franklinová (V.Brit.) 148,26 (6), 3. Kateřina Řihošková (ČR) 150,28 (2),… 6. Kristína Nevařilová 237,66 (56), 7. Jana Dukátová (obe SR) 281,39 (158)

K1 muži: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 96,24 (0), 2. Campbell Walsh (V.Brit.) 96,91 (0), 3. Sebastian Schubert (Nem.) 97,15 (0),… 9. Ján Šajbidor 98,44 (0), 12. Kamil Kaniščák 98,94 (0), 19. Tomáš Mráz (všetci SR) 100,92 (0)

C1 muži: 1. Michal Martikán (SR) 99,08 (0), 2. David Florence (V.Brit.) 102,51 (0), 3. Sideris Tasiadis (Nem.) 102,78 (0),… 8. Alexander Slafkovský 105,95 (2), 12. Matej Beňuš (obaja SR) 107,24 (2)

K1 ženy: 1. Jana Dukátová (SR) 110,18 (0), 2. Jennifer Bongardtová (Nem.) 110,21 (0), 3. Corinna Kuhnleová (Rak.) 110,32 (0),… 13. Gabriela Stacherová 116,26 (0), 21. Dana Beňušová (obe SR) 121,80 (2) – ako jediná zo Slovákov nepostúpila do semifinále

C2: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci 106,54 (0), 2. Ladislav a Peter Škantárovci (všetci SR) 106,89 (0), 3. Piotr Szczepaňski, Marcin Pochwala (Poľ.) 107,94 (0),… 9. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 113,85 (2)

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM