Rastislav Búgel Zo zahraničia

Z Bratislavy do Košíc za MENEJ ako pol hodinu? V Číne vyvíjajú MEGA rýchly vlak!

Čína pripravuje najrýchlejší vlak na svete. Pasažierov by mal voziť neuveriteľnou rýchlosťou tisíc kilometrov za hodinu.

Ilustračný obrázok k článku Z Bratislavy do Košíc za MENEJ ako pol hodinu? V Číne vyvíjajú MEGA rýchly vlak!
Zdroj: X.com/China Science

Keď v roku 2013 Elon Musk predstavil návrh na cestovanie budúcnosti s názvom Hyperloop, celý svet spozornel. Jeho prepravné kapsule mali v špeciálnych tuneloch dosahovať priemernú rýchlosť 962 km/h.

A hoci išlo o veľkú senzáciu, správy postupne utíchali. Jedným z problémov bolo aj to, že podobné projekty narážali na fyzikálnu prekážku – silné vibrácie, ktoré by mohli ohroziť pasažierov.

Medzičasom sa však o slovo prihlásili Číňania, ktorí sa už roky pokúšajú o revolučnú zmenu svojich vlakov Maglev novej generácie.

Vlak budúcnosti s neuveriteľnou rýchlosťou

Názov Maglev je slovná hračka. Toto pomenovanie sa skladá zo skratiek slov magnetický a levitácia. Takéto vlaky majú namiesto kolies špeciálny systém magnetov, vďaka ktorému sa doslova vznášajú nad koľajnicami. Vďaka tomu sa odstránilo trenie a aj zvýšený hluk, ktorý vzniká pri pohybe kolies o koľajnice pri bežných vlakoch.

Vlani sa čínskym vedcom podaril prelomový úspech. V špeciálnom dva kilometre dlhom nízkovákuovom tuneli otestovali prototyp novej generácie ultra-vysokorýchlostných magnetických levitačných vlakov.

Hoci dĺžka trate neumožňuje súprave dosiahnuť maximálnu navrhovanú rýchlosť, vedci oznámili, že ich nový vlak bude schopný uháňať neuveriteľnou rýchlosťou 1 000 km/h!

Úspešný test

Úspešné mali byť testy riadenej navigácie, stabilného odpruženia, efektívneho zvládania zákrut aj bezpečného zastavenia. Počas testov prototyp dosiahol rýchlosť 620 km/h.

Vlak vyvíja spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) v spolupráci s ďalšími firmami a dostal pracovný názov T-Flight. Už vlani oznámili, že plánujú druhú fázu testovania, kedy by mal hypermoderný vlak na 60-kilometrovej trati dosiahnuť rýchlosť spomínaných tisíc kilometrov za hodinu.

Krížom cez Slovensko za 27 minút

Len pre porovnanie dodajme, že známe lietadlo Boeing 747 má cestovnú rýchlosť niečo málo nad 900 km/h. Cesta novým rýchlovlakom by tak bola ešte rýchlejšia.

Ak by ste takýto tunel s vlakom T-Flight postavili na 445 kilometrov dlhej súčasnej trase z Bratislavy do Košíc, zo západu na východ krajiny by ste precestovali za neuveriteľných necelých 27 minút.

Podarilo sa to?

Hoci v posledných dňoch sa na sociálnych sieťach objavili viaceré príspevky v anglickom jazyku, ktoré hovoria o tom, že T-Flight mal pri najnovšom teste dosiahnuť stanovenú hranicu 1 000 km/h, oficiálne zdroje ešte túto informáciu nepotvrdili.

Podľa niektorých došlo k mylnej interpretácii vlaňajšieho úspechu s dosiahnutím rýchlosti 620 km/h, kedy viacerí chybne zamenili míle za hodinu za kilometre za hodinu. Pre vysvetlenie, 620 míľ za hodinu predstavuje rýchlosť takmer 998 km/h.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM