Webnoviny - Svet

Z centra Port-au-Prince chcú evakuovať 400000 ľudí

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

PORT-AU-PRINCE 22. januára (WEBNOVINY) – Haitské úrady plánujú v spolupráci so zahraničnými humanitárnymi organizáciami evakuovať z centra metropoly Port-au-Prince zhruba 400 000 obyvateľov, ktorí prišli pri minulotýždňovom zemetrasení o strechu nad hlavou. Informoval o tom v piatok Fritz Longchamp, riaditeľ kancelárie prezidenta Reného Prévala. Podľa veľmi hrubých odhadov prespáva v centre Port-au-Prince pod holým nebom alebo v improvizovaných príbytkov asi pol milióna ľudí.

V meste vznikli desiatky improvizovaných táborov, v ktorých je žalostná situácia, čo sa týka hygieny a hrozí v nich prepuknutie a šírenie chorôb. Jeden z takýchto táborov je aj na hlavnom námestí Champs de Mars. „Champs de Mars nie je miesto pre tisíc alebo desaťtisíc ľudí. Presťahujeme ich na miesta, kde budú mať aspoň niektoré zariadenia, ktoré potrebujú,“ povedal Longchamp.

Vláda bude ľudí odvážať autobusmi do táborov, ktoré vznikajú na predmestiach Port-au-Prince, pričom evakuácia by sa podľa Longchampa mala začať o sedem až desať dní. Najväčší tábor pre obyvateľov postihnutých zemetrasením bude zrejme na predmestí Croix des Bouquets, kde brazílski príslušníci medzinárodných mierových síl pôsobiacich na Haiti už zrovnávajú pôdu, na ktorej postavia stanový tábor.

V provizórnych prístreškoch žije v Port-au-Prince podľa odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) najmenej 500 000 ľudí. Toto číslo pritom nezahŕňa ďalšie osoby žijúce pod holým nebom alebo v provizórnych prístreškoch mimo metropoly Port-au-Prince.

Situácia v Port-au-Prince je naďalej kritická. Prísun humanitárnej pomoci je pomalý. Jej distribúciu hatia zničené cesty, obavy z útokov na humanitárne konvoje, kolaps miestnych úradov ako aj prílišná byrokracia. Námorný prístav je zničený, letecká doprava síce funguje, no letisko má značné problémy zvládať nápor lietadiel. Prístup k bývaniu, hygienickým potrebám, vode, potravinám a zdravotnej starostlivosti je stále veľmi obmedzený.

Do francúzskych adoptívnych rodín smeruje 33 detí

Skupina 33 detí, ktoré si adoptovali francúzske rodiny, opustila vo štvrtok školu, kde našli dočasné útočisko po ničivom zemetrasení, a odišli na letisko v Port-au-Prince. Do autobusu smerujúceho na letisko nastúpili deti vo veku medzi jedným a šiestimi rokmi spievajúc a držiac za plece dieťa pred sebou. Francúzsky konzul v krajine Jean-Pierre Gueguan pre tlačovú agentúru AFP uviedol, že deti pristanú v Paríži v piatok večer, aby sa stretli s ich adoptívnymi rodičmi. Všetky až na jedno sú zdravé, a v ich haitských pasoch už majú zapísané okrem rodných priezvisk aj priezviská svojich adoptívnych rodičov.

„Je veľmi dôležité, aby dieťa vedelo, odkiaľ pochádza,“ uviedla jedna zo sestričiek. Niektoré deti sú siroty, iné rodičia opustili, no všetky sa tešia na lepšiu budúcnosť. Niekoľko detí žilo predtým v materskej škole, ktorú zničilo minulotýždňové zemetrasenie. Avšak „žiadne z detí neutrpelo zranenia a žiaden z adopčných dokumentov sa nestratil,“ povedal Gueguan.

Podľa francúzskeho veľvyslanectva v Port-au-Prince si francúzske rodiny v roku 2008 adoptovali 740 haitských detí a v roku 2009 okolo 600. Krátko po zemetrasení, ktoré krajinu zasiahlo 12. januára, rodiny po celom svete čakajúce na adopciu detí z Haiti naliehali na svoje vlády, aby urýchlili adopčný proces. Vo štvrtok odletelo do Holandska lietadlo so 106 deťmi na palube, ktoré si adoptovali tamojšie rodiny.

V Haiti už pred zemetrasením žilo približne 380 000 detí bez rodičov, k nim pribudli teraz tisíce ďalších. René Hoksbergen, holandský odborník na adopcie, varoval tento týždeň rodičov uvažujúcich o adopcii dieťaťa z Haiti, že napriek chaotickej situácii v zemetrasením postihnutej krajine si adopcie vždy vyžadujú dodržanie formálnej procedúry. Detský fond OSN (UNICEF) uviedol, že robí všetko preto, aby zabránil zneužívaniu a využívaniu detí ako aj pre nájdenie ich rodinných príslušníkov.

SITA/AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM