Webnoviny - Svet

Z European Trophy by mal vyrásť nástupca Ligy majstrov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Vo štvrtok a v piatok sa v Bratislave stretli zástupcovia všetkých 24 hokejových klubov zo 6 krajín, ktoré od 11. augusta budú zápoliť v predsezónnom turnaji European Trophy 2011. Hostiteľom konferencie bol nováčik súťaže – bratislavský HC Slovan. „Bola to šanca na prezentáciu nášho klubu na európskej klubovej úrovni. European Trophy je pozývacia súťaž. Naše meno je v Európe známe, máme dobré kontakty. Bola by škoda nevyužiť šancu a neukázať klubom naše zázemie: perfektný nový štadión a hotel,“ skonštatoval predseda predstavenstva a generálny manažér Slovana Maroš Krajči, ktorý v piatok previedol všetkých svojich kolegov po útrobách Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

Z European Trophy sa pomaly stáva najprestížnejšia súťaž európskych klubov, aj keď ide „len“ o predsezónnu akciu, ktorá slúži klubom zo Švédska, Fínska, Nemecka, Rakúska, Česka a Slovenska na odohranie prípravných stretnutí proti kvalitným súperom. „Našou snahou je vytvoriť kvalitný produkt, ktorý si nájde cestu k hokejovému divákovi. V auguste a v septembri, keď ešte nie je naučený chodiť na štadióny, ponúkneme atraktívnu hokejovú zábavu,“ poznamenal riaditeľ European Trophy Bo Lennartsson a pokračoval: „Chceme lacný turnaj na vysokej športovej úrovni. Organizujú si ho samotné kluby medzi sebou bez Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF. Jeho hlavnou líniou je podpora klubov v ich raste a rozvoji. Nechceme, aby silné kluby boli stále silnejšie a slabé sa stávali ešte slabšími. Taká konfrontácia diváka odrádza. Samozrejme, chceme aj rásť. Veď v tomto ročníku stúpol počet účastníkov z 18 na 24. No nie rast za každú cenu. Potrebujeme udržať kvalitu a dobré meno tohto nášho hokejového produktu.“

„Klub, ktorý chce hrať v tejto súťaži, musí splniť niekoľko podmienok. Musí mať kvalitný zimný štadión, blízke letisko a hokejové meno. V našom prípade mala vážny marketingový potenciál aj malá vzdialenosť od Viedne, z čoho rezultovalo vytvorenie dvojičky nášho klubu s tímom Vienna Capitals pre program súťaže,“ poznamenal Maroš Krajči a pokračoval: „Boli by sme radi, keď sa súťaž bude opäť rozširovať, možno už o rok, aby sa do European Trophy dostali aj Košice. Rozprával som sa na túto tému aj s generálnym manažérom Jurajom Bakošom a z ich strany záujem je.“ Okrem prestíže má turnaj pre Slovan aj hodnotu v rámci kvalitnej prípravy. „Každú sezónu sme museli cestovať za súpermi na turnaje, čo nás vždy stálo nejaké cestovné náklady. Keď sa na to pozrieme z tohto pohľadu, cesta za dvojicou súperov v Česku zodpovedá nákladmi ceste na turnaj na východ Slovenska. Cesta do Fínska je trochu dlhšia ako do Nemecka či Švajčiarska. Takže tu sa to trochu predražuje. No v prípade, že by sme postúpili na záverečný decembrový turnaj do Viedne či Salzburgu, môžeme dokonca ešte čosi zarobiť.“

Maroš Krajči však vidí v European Trophy súťaž, ktorá by postupne mohla expandovať do súťažného obdobia a nahradiť skrachovaný projekt Ligy majstrov. „Chceli by sme postupne napodobniť futbal. Aj v ňom sa MS hrajú pod patronátom svetovej federácie, európske klubové súťaže si však riadia Európania sami. Keď sa pozrieme na Rusko, zámorie a Európu, práve na starom kontinente je o 100 miliónov obyvateľov viac ako v teritóriu, kde sa hrá NHL či KHL. Na rozdiel od futbalu však nechceme budovať súťaž, ale kluby. Budovať ich značku a marketingový potenciál. Musíme sa dostať do stavu, aby aj hokejový fanúšik v Berlíne vedel, že nositeľom kvality sú tiež Slovan, Oulu či Plzeň. Ďalšou výhodou je, že túto súťaž si robia kluby samy. Ak sa podarí úspech, je to úspech klubov, ak urobíme chybu či stratu, je to naša strata. To je veľký rozdiel oproti IIHF, ktorá sa rozhodla zorganizovať pre kluby Ligu majstrov, podpísala dlhodobé zmluvy a potom to celé zrušila a dodnes sa s ňou kluby súdia. V tomto ročníku už súťaž vďaka finálovému turnaju expanduje do decembrovej reprezentačnej prestávky. V januári či februári uvidíme, ako sa nám darilo. Možno už bude záujem ďalších sponzorov a partnerov. A o rok European Trophy vyplní možno ďalšiu reprezentačnú prestávku v európskom hokejovom kalendári. Je to o postupnom raste a napredovaní. Osobne však nepredpokladám, že by už o rok mohla táto súťaž nahradiť Ligu majstrov,“ poznamenal GM bratislavského Slovana.

Maroš Krajči zároveň odmietol možnosť, že by sa Slovan mohol objaviť v KHL. „Pre Slovan je KHL finančne neúnosná. Len za leteckú prepravu na zápasy by sme zaplatili o 1 milión eur viac, ako je náš súčasný kompletný rozpočet. Zatiaľ čo v európskej súťaži by sme mohli na dve tretiny zápasov cestovať autobusom, v rámci KHL je nutná letecká doprava. Za týchto okolností nám neostáva nič iné, len trpezlivo čakať, či sa objaví európska súťaž, do ktorej sa zapojíme. Verím, že časom sa takou môže stať European Trophy,“ dodal Maroš Krajči.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM