Webnoviny - Svet

Z fondu na odstavenie blokov V1 sme vyčerpali 82 mil. eur

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Z Medzinárodného podporného fondu na odstavenie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF) Slovensko ku koncu septembra tohto roka vyčerpalo vyše 82 mil. eur. Ako vyplýva z informácií zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR (MH), doposiaľ Slovensko kvôli ukončeniu činnosti dvoch bohunických jadrových blokov uzatvorilo celkom 20 grantových dohôd. „Na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných vyše 372 mil. eur,“ uviedol rezort hospodárstva.

V tomto roku by malo Slovensko čerpať z medzinárodného fondu na odstavovanie jadrových blokov vyše 11 mil. eur. Vďaka týmto prostriedkom by sa malo financovať celkovo dvanásť projektov. V minulom roku Slovensko vyčerpalo z medzinárodného fondu od začatia využívania prostriedkov v roku 2004 najviac prostriedkov v celkovej sume takmer 21 mil. eur. Tieto prostriedky slúžili na financovanie pätnástich projektov.

Fond BIDSF zriadila Európska únia a niekoľko členských krajín Európskej únie. Prispievatelia zverili správu fondu a jeho finančných prostriedkov Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ktorá riadi všetky operácie a projekty financované z tohto fondu. Základom pre napĺňanie účelu, teda čerpanie fondu, bolo uzatvorenie Rámcovej dohody medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj v roku 2001.

Prostriedky z tohto fondu majú slúžiť na čiastočnú úhradu nákladov, ktoré vznikli Slovenskej republike predčasným odstavením jadrovej elektrárne V1. Čerpanie finančných prostriedkov na realizáciu jednotlivých projektov sa uskutočňuje na základe grantových dohôd uzavretých medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM