Webnoviny - Svet

Z hospodárskej krízy sa v SR stala kríza sociálna, tvrdí Mikuš

WEBNOVINY.SK

TRENČIANSKE TEPLICE 24. októbra (WEBNOVINY) – Z hospodárskej krízy sa stala podľa SDKÚ-DS na Slovensku kríza sociálna. Ako uviedol dnes na tlačovej besede po rokovaní Ústrednej rady strany v Trenčianskych Tepliciach jej predseda Jozef Mikuš, počet nezamestnaných za posledný rok narástol o vyše 133 000 ľudí, čo je viac ako 50 percent počtu nezamestnaných ľudí, ktorý bol pred krízou. Vláda podľa SDKÚ-DS korumpuje určité cieľové skupiny, zanedbáva strednú vrstvu a mladé rodiny. Sociálna politika nemá byť nástrojom na korumpovanie voličov, ale podľa modrých, nástrojom na podporu tých, ktorí sú na ňu odkázaní. V Slovenskej republike rastie nezamestnanosť najrýchlejšie zo všetkých členských krajín EÚ a OECD.

Aj návrh štátneho rozpočtu, predložený vládnou koalíciou je podľa Mikuša dôkazom toho, že sociálny štát za vlády Roberta Fica na Slovensku vôbec neexistuje. Návrh štátneho rozpočtu nerieši problémy, ale neúmerne zadlžuje Slovensko. A to má pritom súčasná vláda SR pod vedením Roberta Fico k dispozícií také finančné prostriedky, ktoré nemala doteraz žiadna iná vláda v dejinách Slovenska, zdôraznili zástupcovia SDKÚ-DS. V rozpočte SDKÚ-DS nevidí žiadne rozvojové impulzy pre podporu strednej vrstvy, alebo rodín s deťmi. Predseda vlády Robert Fico napriek rečiam o sociálnom štáte neudržal podľa modrých ani ten štandard, ktorý mu zanechala predchádzajúca vláda. Súčasná vládna koalícia zlyhala podľa SDKÚ-DS v otázke sociálneho štátu a jej predstavitelia sú stále nervóznejší z toho, že SDKÚ-DS má nástroje ako reálne ľuďom pomôcť.

Podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša, SDKÚ-DS považuje návrh štátneho rozpočtu na rok 2010 za zásadne zlý, pretože neúmerne zadlžuje Slovensko a má zle postavené priority. SDKÚ-DS sa ho bude teda v parlamente snažiť zmeniť a predloží viaceré pozmeňujúce návrhy napríklad v oblasti rodinnej politiky, ale aj čo sa týka zdravotne postihnutých, ktorí majú dostať menej peňazí ako tento rok. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dodal, že snahou jeho strany bude zastaviť rozpad sociálneho štátu pod taktovkou Smeru-SD.

Ústredná rada SDKÚ-DS vzhľadom na blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov vyzvala všetkých svojich členov a sympatizantov, aby podporili kandidátov SDKÚ-DS na predsedov samosprávnych krajov a za poslancov zastupiteľstiev. Spoločný postup SDKÚ-DS a KDH vo všetkých samosprávnych krajoch Slovenskej republiky považuje rada za dôležitý krok k postaveniu alternatívy voči súčasnej vládnej koalícii po parlamentných voľbách v roku 2010. Alternatívy, ktorá bude schopná obnoviť Slovensko po rokoch ničenia vládou Roberta Fica.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM