Lucia Lauková Rôzne

Z nočnej oblohy budú "padať hviezdy": Za hodinu môžeme vidieť vyše 100 meteorov

Meteorický roj Perzeidy patrí k najúžasnejším javom na nočnej oblohe. Romantiku si budeme môcť užiť aj na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Z nočnej oblohy budú "padať hviezdy": Za hodinu môžeme vidieť vyše 100 meteorov
Zdroj: TASR

Meteorický roj Perzeidy podľa portálu imeteo.sk dosahuje svoje maximum od 8. do 12. augusta, kedy môžeme pozorovať aj viac ako 100 meteorov len v priebehu jednej hodiny. „Aj tento rok bude dosahovať vysokú aktivitu, ktorá sa každým rokom mení. Najvýraznejší bol rok v roku 2003, kedy dosahovala frekvencia meteorov až 130 za hodinu,“ pripomína portál.

Jasný meteor sa môže ukázať podľa imeteo.sk prakticky kdekoľvek na oblohe, ale ich radiant, čiže zdanlivý bod z ktorého vylietajú, sa nachádza v oblasti súhvezdia Perzeus.

Sledovanie Perzeidov

To koľko „spadnutých hviezd“ na oblohe narátate bude závisieť od výberu miesta pozorovania. „Frekvencia ,,spadnutých hviezd“ sa síce pohybuje na úrovni 100 za hodinu, nie všetky však zachytíme voľným okom. Magnitúda (svietivosť) meteorov závisí od ich veľkosti. Čím je väčší, tým horí v atmosfére dlhšie a výraznejšie, preto za sebou zanechá dlhšiu a svietivejšiu stopu," vysvetľuje portál imeteo.sk.

Správne miesto

Z väčších miest sa vám hustý meteorický roj nepodarí sledovať. Problémom je svetelné znečistenie, ktoré nedovolí pozorovať malé meteory. Ak chcete mať čo najlepší zážitok, treba ísť do vyššie položených oblastí, ďaleko od veľkých miest.

„Nezabudnite taktiež na fakt, že ľudskému oku trvá najmenej 20 minút, kým sa dostatočne prispôsobí tme. Preto treba napríklad nepozerať do mobilu, tabletu či iných zariadení, ktoré by mohli v tme oko osvetliť,“ poznamenal portál.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM