Webnoviny - Svet

Z rezervy premiérky pôjde na činnosť materských centier

WEBNOVINY.SK

>Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová siahne do svojej finančnej rezervy, aby podporila činnosť materských centier. VÚC majú s ich financovaním problémy. Premiérka dnes o tomto kroku informovala zástupkyne Únie materských centier (ÚMC), ktoré prijala na Úrade vlády SR. Od materských centier očakáva, že zadefinujú svoje potreby tak, aby sa udržal ich chod. S Radičovou sa dnes stretli štatutárna zástupkyňa ÚMC Dušana Bieleszová a regionálna koordinátorka bratislavsko-trnavského regiónu Soňa Holíková.

Premiérka tiež informovala o krokoch vlády v oblasti rodinnej politiky. Jedným z nich je postupné zvyšovanie materskej dávky a dĺžky materskej dovolenky. Vláda má v horizonte troch rokov, teda v roku 2014, ambíciu zvýšiť materskú na 100 percent čistej mzdy a predĺžiť dĺžku rodičovskej dovolenky na jeden rok. Príslušný zákon je už v Národnej rade SR. Vláda chce podporiť rodinnú politiku aj pripravovanou novelou Zákonníka práce, ktorá má pomôcť zladiť povinnosti rodiča s prácou a tiež novelou zákona o sociálnych službách. Vláda na budúci rok navýši podporu rodinám o 80 miliónov eur, garantovala Radičová.

Zástupkyne ÚMC a predsedníčka vlády SR sa zhodli na tom, že rodičovský príspevok je štátna dávka, v ktorej by sa nemala zohľadňovať zásluhovosť. Nie každá matka nepracovala preto, že nechcela, ale často nemala možnosť pracovať. Vláda navrhuje, aby sa od 1. januára 2011 zvýšila nižšia sadzba rodičovského príspevku o približne 25 eur na 190 eur mesačne. Mamičky, ktoré poberajú vyššiu sadzbu rodičovského príspevku 256 eur, ho budú dostávať aj naďalej. Okrem toho, príspevok sa priznáva aj pracujúcim mamičkám a zavádza sa nový príspevok v prípade, že matka sa vracia do práce a svoje dieťa dá na opatrovanie.

Únia materských centier bola zaregistrovaná v roku 2003 ako celoslovenské občianske združenie. Jej poslaním je spoluvytvárať podmienky pre všestrannú podporu materstva v spoločnosti a pomáhať pri ochrane práv matiek, detí a rodín. Niektoré z materských centier majú aj ďalší rozmer – stali sa z nich krízové centrá, ktoré pomáhajú matkám v ťažkých životných situáciách. ÚMC má v súčasnosti 71 členov, spolu s nečlenskými materskými centrami je ich na Slovensku vyše 100.

Informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM