Webnoviny - Svet

Z troch PPP projektov sa zatiaľ realizuje len R1

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Z troch projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) na výstavbu a prevádzku diaľničných úsekov sa zatiaľ naplno realizuje druhý balík na rýchlostnej ceste R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami, vrátane severného obchvatu Banskej Bystrice. Minister dopravy Ľubomír Vážny si je istý, že v roku 2010 už bude na tejto stavbe vidieť slušný kus cesty.

„Teraz nám síce výstavbu trochu brzdia vzácne archeologické nálezy z 11. a 12. storočia, ktoré sa našli v oblasti Kľačian a Banskej Bystrice, ale žiadne ďalšie závažné problémy v postupe výstavby nevnímam,“ uviedol Vážny pre agentúru SITA. Na tejto stavbe sa zatiaľ vykonali zemné práce, prekládky sietí, kanalizácie a stavebné úpravy, ktoré si bežné laické oko možno ani nevšimne.

Prvý balík na D1 medzi Martinom a Prešovom čaká na finančné uzatvorenie projektu, ktoré sa očakáva do polovice februára 2010. „Dúfam, že technické problémy súvisiace s finančným uzatvorením nám nespôsobia nejaké závažné časové posuny,“ očakáva Vážny. Zatiaľ sa v teréne na stavbe vykonávajú predčasné práce – prekládky sietí, odňatie ornice, výrub stromov a prístup na jednotlivé portálové staveniská.

Pokiaľ ide o prípravu tretieho balíka na D1 v okolí Žiliny, teraz sa rieši komplikácia s angažovanosťou Európskej investičnej banky do projektu. Ministerstvo dopravy sa snaží scenár dotiahnuť tak, aby v polovici januára dostalo od banky definitívne rozhodnutie. „Ak Európska investičná banka vstúpi do projektu, očakávam, že by sme mali v prvom polroku projekt finančne uzatvoriť. Dovtedy sa pokúsime s koncesionárom, podobne ako u prvých dvoch PPP projektov, dohodnúť na režime predčasných prác, ktoré síce nie sú finančne náročné, ale sú náročné na čas,“ dodal Vážny. Minister zároveň dúfa, že sa tento rest podarí preklenúť vsunutím PPP projektov.

Vážny vzal na vedomie uznesenie Žilinského samosprávneho kraja, ktoré ho vyzýva, aby sa výstavba úsekov D1 v okolí Žiliny začala čím skôr. Minister dopravy uviedol, že rezort vynakladá maximálne úsilie, aby bola táto stavba zrealizovaná čo najskôr, lebo je potrebná, no uznesenie kraja procesy nezrýchli. „To, že všetko chytáme za chvost, je zapríčinené prerušením diaľničnej výstavby predchádzajúcimi dvoma vládami,“ zdôvodňuje Vážny pomalý postup prípravy stavby.

Vážny považuje PPP projekty za veľmi zložitý proces, pričom realizácia vo väčšine krajín trvá dva až tri roky. Európske banky a uchádzači podľa neho rešpektovali transparentnosť, nediskrimináciu a vysoký profesionálny prístup rezortu dopravy v príprave PPP projektov. „Samozrejme, vznikli určité problémy ohľadne majetkovo-právnej agendy a z environmentálneho hľadiska, ale myslím si, že tie tiež skôr či neskôr preklenieme,“ dodal Vážny. SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM