Webnoviny - Svet

Z úst Kaspera počuť iba chvály na šampionát v Ga-Pa

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP GARMISCH-PARTENKIRCHEN 21. februára (WEBNOVINY) – Majstrovstvá sveta v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene označil šéf Medzinárodnej lyžiarskej federácie Gianfranco Kasper ako vydarené po každej stránke. Kasper vyzdvihol organizáciu, skvelé publikum ako aj samotné výkony najlepších zjazdárov na svete. Podľa údajov od organizátorov navštívilo všetky súťažné dní šampionátu dovedna 130 000 fanúšikov. Ďalších 50 000 sa zabávalo na rôznych sprievodných akciách v okolí zjazdoviek vo fanúšikovskom par­ku.

„Boli to skutočné oslavy tohto športu na snehu. Tento slogan z plagátov sa reálne preniesol aj na zjazdovky. Dalo by sa nájsť aj niekoľko kritických bodov, ale tie boli v konečnom dôsledku vyriešené,“ uviedol Gianfranco Kasper na rozlúčkovej tlačovej besede so šampionátom. Na kritické ohlasy týkajúce sa príliš tvrdého podkladu zjazdoviek v rýchlostnom úvode šampionátu a na druhej strane príliš mäkkého záveru v technických disciplínach Kasper podotkol: "Nikdy nevyhoviete všetkým. Musím však povedať, že na príprave tratí zodpovední pracovníci odviedli maximum. Som šťastný, že celý šampionátový program sa uskutočnil v reálnom čase. Na záver sme nemuseli pridávať žiadne súťažné

MS v Ga-Pa v číslach (zdroj gap2011.com):

  • 130 000 návštev­níkov na pretekoch
  • 50 000 návštevníkov na sprievodných akciách vo WM-Parku
  • 2195 akreditovaných pracovníkov médií
  • 1300 dobrovoľníkov
  • 469 zjazdárov zo 67 krajín

Gruggera prepustili z intenzívky v Innsbrucku

Rakúskeho zjazdára Hansa Gruggera prepustili z jednotky intenzívnej starostlivosti univerzitnej kliniky v Innsbrucku. Stalo sa tak mesiac po jeho ťažkom páde na zjazdovke v Kitzbüheli, ktorého následkom boli ťažké vážne poranenia hlavy, hrudného koša a nejaký čas strávený v umelom spánku. Jeho zdravotný stav si vyžiadal dva akútne operačné zákroky, po ktorých prišiel na rad dlhý čas rehabilitácie. Dvadsaťdeväťročný rakúsky reprezentant bude ďalej vo svojej liečbe pokračovať v nemocnici v Hochzirle. „Hans Grugger je na tom lepšie, ako pred niekoľkými týždňami a má veľmi dobré vyhliadky na úplné vyzdravenie sa. Vypracovali sme taký program, ktorý by mal vyhovovať jeho spôsobu rehabilitácie,“ uviedol v stanovisku prof. Leopold Saltuari, šéf neurologického oddelenia v Hochzirli.

Grugger počas tréningu na zjazd SP v Kitzbüheli nezvládol obávaný skok Mausefalle, keď v rýchlosti vyletel príliš vysoko. V takmer vzpriamenej polohe sa vo vzduchu pokúsil chybu korigovať a manévrom nájsť správny smer nájazdu do nasledujúcej ostrej ľavotočivej zákruty, ale bez úspechu. Po páde z nebezpečnej výšky stratil vedomie a jeho bezvládne telo sa zosunulo svahom niekoľko desiatok metrov, kým sa zastavilo. Z miesta nehody ho vrtuľníkom prepravili na kliniku v Innsbrucku s vážnymi zraneniami hlavy. K tomu bolo treba vtedy prirátať aj zlomené rebrá, početné pomliaždeniny a poranenie hrudného koša a pľúc, tiež krčnej tepny a s tým spojené riziko mozgovej príhody. Jeho stav bol chvíľami veľmi vážny, ale lekárom v Innsbrucku sa náročnými operačnými zákrokmi podarilo dostať pacienta z najhoršieho.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM