Webnoviny - Svet

Z vytunelovanej spoločnosti si odniesli o 2,5 milióna eur

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Podnikatelia vytunelovali spoločnosť za pomoci fiktívnych zmlúv, veriteľov ukrátili o 2,5 milióna eur.

Štyridsaťdeväťroč­ného Ľuboša P., o dva roky mladšieho Ľubomíra F. a tridsaťpäťročného Tomáša J. vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil z poškodzovania veriteľa.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Prezídia PZ Michal Slivka, v septembri 2004 bola v Žiline založená obchodná spoločnosť, predmetom jej podnikania bolo nakladanie s odpadmi, recyklácia kovového a nekovového odpadu a šrotu. Približne po roku od založenia spoločnosti jej banka poskytla viacero úverov na financovanie prevádzkových potrieb. V tom čase boli na žilinskú spoločnosť prevedené aj vlastnícke práva ďalšej spoločnosti so sídlom v Žiline. Tej však od mája 2003 iná banka poskytla viacero úverov.

Tak sa žilinská spoločnosť stala dlžníkom už druhej banke. Tretej banke žilinská spoločnosť dlhovala za úver poskytnutý na vysokozdvižný vozík. Žilinská spoločnosť mala voči bankám dlh takmer tri milióny eur. Úvery mali banky zabezpečené záložným právom na rôzny hnuteľný a nehnuteľný majetok žilinskej spoločnosti.

Tá poskytnuté úvery až do príchodu nového spoločníka splácala, uviedol Slivka. V septembri 2008 vstúpila do žilinskej spoločnosti nová spoločnosť, ktorej konateľom bol Ľubomír F. Táto spoločnosť sa stala spoločníkom napriek tomu, že mala nesplatené pohľadávky voči najmenej trom veriteľom, o čom Ľubomír F. vedel.

Následne koncom septembra a začiatkom októbra žilinská spoločnosť uskutočnila dve valné zhromaždenia, na ktorých vymenili konateľov za Ľuboša P. a Tomáša J. S nimi potom Ľubomír F. uzatvoril viacero fiktívnych zmlúv, ktorými veriteľov pripravili o milióny eur. Polícia vykonala viacero expertíz, výsluchov a zaistila množstvo listinných dôkazov.

Podľa policajných zistení boli fiktívne zmluvy podpisované po dohode a na pokyn Ľubomíra F. Ten mal prevod majetku žilinskej spoločnosti na jeho spoločnosť organizovať a riadiť. Na pokyn Ľubomíra F. mala žilinská spoločnosť prestať splácať svoje pohľadávky veriteľom už koncom roka 2008. Ľubomírovi F. a Ľubošovi P. hrozí trest na tri až osem rokov a Tomášovi J. na jeden až päť rokov. Obvinení sú stíhaní na slobode.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM