Webnoviny - Svet

Za 10 dní vyzbierali Slováci cez UNICEF 46 000 eur

WEBNOVINY.SK

Haiti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Počas prvých desiatich dní verejnej zbierky UNICEF Slovensko na pomoc deťom na Haiti, vyzbierali Slováci 46 000 eur. Všetky tieto peniaze dnes poslala slovenská pobočka organizácie do centrály UNICEF. Primárne budú použité na pomoc deťom vo veku do päť rokov, ktoré sa stratili svojim rodičom a príbuzným. „Všetky takéto deti budú do konca tohto týždňa umiestnené v chránených zónach. Bude im poskytnutá voda, výživa, prístrešie, lekárska starostlivosť a psychosociálna pomoc,“ uviedla Anna Beňová z UNICEF Slovensko.

UNICEF bude s partnermi naďalej pátrať po rodičoch a príbuzných detí. Najviac ohrozené sú deti do dvoch rokov – obavy o ich zdravie a hrozby z možného zneužívania a ilegálnych vývozov sú stále reálne. Deťom do dvoch rokov bude poskytnutá aj špeciálna vysokoenergetická výživa, aby sa zabránilo podvýžive. Prispieť na pomoc deťom na Haiti možno aj naďalej na číslo účtu 26297 26297 / 1100, variabilný symbol 0110.

Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 7,3 minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Hlavné mesto Port-au-Prince je úplne zničené, vládne tam panika a chaos. Zemetrasenie si podľa oficiálnych informácií vyžiadalo 75-tisíc mŕtvych. Ďalších 250 000 osôb utrpelo zranenia a milión ľudí ostalo bez strechy nad hlavou. Nové zemetrasenie postihlo Haiti v stredu ráno, obete nehlásili.

Značnú časť z obetí, ktoré zomreli, tvoria deti, mnoho ďalších je zranených a v šoku po strate domova a najbližších členov rodiny. V štáte Haiti je zničená infraštruktúra, vrátane zdrojov pitnej vody, je tu nedostatok jedla, liekov aj zdravotníkov. Nedostatok mechanizmov neumožňuje vyťahovať zasypaných ľudí, zrútili sa trojposchodové nemocnice a prízemné budovy ostatných zdravotníckych zariadení neprijímajú pacientov pre nedostatok kapacít.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM