Webnoviny - Svet

Za 6 dní vybral štát z mýta takmer 827 tis. eur

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Elektronický výber mýta za prvých šesť dní ostrej prevádzky vybral na mýtnych transakciách pre štát takmer 827 tis. eur. „Vozidlá, ktoré podliehajú povinnosti platiť mýto, prešli po spoplatnených úsekoch ciest vyše 5,4 mil. kilometrov,“ uviedla spoločnosť SkyToll v tlačovej správe. Ako firma ďalej informovala, k dnešnému dňu je do mýtneho systému zaregistrovaných viac ako 73 tis. vozidiel.

Podľa generálneho riaditeľa SkyTollu Mateja Okáliho je aktuálne najvyťaženejším hraničným miestom Svrčinovec. „Odporúčame vodičom, aby využili menej vyťažené hraničné distribučné a zákaznícke miesta,“ informoval Okáli. Svrčinovec bol najviac vyťaženým hraničným distribučným miestom aj v stredu a v noci zo stredy na štvrtok. Na ostatných miestach bola registrácia podľa SkyTollu vybavovaná priebežne. Spoločnosť posilnila všetky registračné miesta pracovníkmi na maximum kapacity jednotlivých zákazníckych miest.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) ako správca mýtneho systému podľa zverejnených informácií očakáva, že príjmy z výberu mýta v roku 2010 dosiahnu 165 mil. eur. Príjmy majú tvoriť v tomto roku na diaľniciach okolo 67 mil. eur, na rýchlocestách 25 mil. eur a na cestách prvej triedy 73 mil. eur. Autobusy, vrátane vozidiel na prepravu viac ako deviatich osôb spolu s vodičom, s hmotnosťou 3,5 tony až 12 ton platia na diaľniciach a rýchlocestách mýto tri, päť a šesť centov za kilometer a nad 12 ton šesť, 10 a 11 centov za kilometer. Na cestách prvej triedy platia za kilometer dva, tri a štyri centy, resp. štyri, sedem a osem centov. Nákladné vozidlá platia na diaľniciach a rýchlocestách pri hmotnosti 3,5 tony až 12 ton 8,3, 8,6 a 9,3 centa a nad 12 ton s dvoma až piatimi nápravami 17,9 až 20,9 centa za kilometer. Na cestách prvej triedy sú spoplatnené sumou 6,3 a sedem centov, resp. 13,6 až 15,6 centa.

Spoločnosť SkyToll, a.s., podpísala 13. januára 2009 s Národnou diaľničnou spoločnosťou zmluvu, ktorá ju zaväzuje vybudovať a prevádzkovať komplexnú službu elektronického výberu mýta v SR. SkyToll založili členovia konzorcia Ibertax – SanToll, víťaza tendra na komplexnú službu elektronického výberu mýta. Konzorcium predložilo najvyššiu cenovú ponuku na vybudovanie a prevádzkovanie mýtneho systému, a to 716,04 mil. eur bez dane. Ostatní traja uchádzači boli zo súťaže vylúčení pre nesplnenie podmienok účasti. Za spoločnosťou SanToll stojí francúzska firma Sanef, 10-percentný podiel vo firme Ibertax drží J&T Finance Group.

Výber mýta bol zavedený pre vozidlá nad 3,5 tony na diaľniciach, rýchlocestách a časti ciest 1. triedy v dĺžke viac ako dvetisíc kilometrov. Koncesná zmluva bola uzatvorená na 14 rokov s možnosťou jej predĺženia o ďalších päť rokov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM