Webnoviny - Svet

Za arbitráže SR už dala právnikom 11 mil.€

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Náklady štátu na vedenie arbitráží s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní pre legislatívne obmedzenie použitia zisku doteraz presiahli 11 mil. eur. Uvádza sa to v najnovšom čísle mesačníka zdravotníckeho think tanku Health Policy Institute Zdravotná politika.

Ide o peniaze doteraz vyplatené právnickým kanceláriám, ktoré zastupujú Slovensko v sporoch s akcionármi zdravotných poisťovní Dôvera a Union. „Za necelé dva roky bolo na právne služby vynaložených 11 292 931,28 eura. Paradoxne, táto suma je vyššia ako zisk súkromných zdravotných poisťovní v roku 2009,“ upozorňuje inštitút.

V prípade arbitráže s akcionárom Dôvery, spoločnosťou Health Insurance Companies of Eastern Europe, sa v roku 2009 vyplatilo takmer 938 tis. eur a v minulom roku 1,869 mil. eur. Právnikom zastupujúcim záujmy Slovenska v spore s Eurekom, akcionárom poisťovne Union, štát zaplatil v roku 2009 viac ako 5,5 mil. eur a vlani necelých 2,969 mil. eur.

Slovensko čelí pre úpravu použitia zisku nariadenú novelou zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je účinná od začiatku roka 2008, dohromady trom medzinárodným arbitrážam. Rozhodli sa pre ne akcionári poisťovní Apollo, Dôvera a Union. Zmenu presadila bývalá vláda. Jej predseda Robert Fico ju zdôvodnil tým, že odmieta, aby ľudia zo zákona platili zdravotné poistenie a súkromné poisťovne si z toho brali určité percentá a tvárili sa, že je to ich zisk.

Bývalý premiér pritom niekoľkokrát vyhlásil, že sa na arbitráže s poisťovňami teší a verí vo výhru Slovenska v týchto sporoch. Nová vláda však v programovom vyhlásení avizuje zmeny. Poisťovne budú pravdepodobne môcť v budúcnosti za presne stanovených podmienok opäť vytvárať zisk.

Dvaja z partnerov Health Policy Institute, Tomáš Szalay a Angelika Szalayová, majú v súčasnosti s Ministerstvom zdravotníctva SR uzatvorenú zmluvu na odbornú asistenciu ministrovi Ivanovi Uhliarikovi pri plnení úloh vyplývajúcich z programového vyhlásenia vlády. Szalayová je zároveň podpredsedníčkou kategorizačnej komisie pre liečivá.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM