Webnoviny - Svet

Za daňové výnimky chcú podnikatelia kompenzáciu

WEBNOVINY.SK

Róbert Kičina Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Návrhy zmien v daňovom a odvodovom systéme, ako s nimi prišli ministri financií a práce, sa nepozdávajú ani podnikateľom. Rušenie výnimiek v daňovo-odvodovom systéme by totiž podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska nemalo byť hlavným zdrojom príjmov na konsolidáciu verejných financií. „Nakoľko sa tým zvýši priame daňové odvodové zaťaženie a teda aj cena práce, čo bude mať negatívny dopad na motiváciu pracovať, hospodárenie podnikov a tvorbu nových pracovných miest. Potrebné zdroje je možné získať zvýšením nepriamych daní, ktorými je zaťažená spotreba,“ uvádza vo vyhlásení výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.

Naprávanie deformácií v odvodovom systéme a rozšírenie základne na platenie odvodov by pritom podľa nich malo byť kompenzované nižšími sadzbami, aby boli zmeny v odvodoch rozpočtovo neutrálne. Podľa aliancie by sa tým vytvoril spravodlivý systém, v ktorom by odvody platili všetci zarábajúci zo všetkých príjmov, ale pri nižších sadzbách. „O niečo viac by teda platili tí, ktorí dnes výnimky využívajú a odľahčilo by sa zamestnancom a zamestnávateľom, ktorí dnes platia najviac odvodov,“ uvádza Kičina.

Podnikatelia preto v navrhovanej reforme daňového a odvodového systému odporúčajú vládnemu kabinetu viaceré zmeny. Predovšetkým rozšírenie základu na výpočet odvodov kompenzovať nižšími sadzbami sociálneho a zdravotného poistenia. Konsolidáciu verejných financií popri tom navrhujú riešiť predovšetkým na výdavkovej strane a úpravou nepriamych daní. Do základu na výpočet odvodov podnikatelia navrhujú zahrnúť všetky príjmy, ktoré plynú fyzickým osobám zo závislej činnosti, samostatne zárobkovej činnosti, podnikania a kapitálu.

Aliancia zároveň navrhuje nezvyšovať maximálne stropy na platenie odvodov na päťnásobok priemernej mzdy, zaviesť všeobecnú odpočítateľnú položku na odvody a hľadať rezervy na výdavkovej strane sociálneho systému, najmä zvýšením efektívnosti a transparentnosti, zamedzením jeho zneužívania, zmenou valorizácie a postupným predlžovaním veku odchodu do dôchodku.

Pripravované zmeny v zdaňovaní príjmov, ako aj v sociálnych a zdravotných odvodoch predstavili zástupcovia jednotlivých rezortov v úvode minulého týždňa. Ako uviedol minister financií Ivan Mikloš, pripravené zmeny majú pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie, ako aj zlepšiť daňovo-odvodový systém. Od nového roka by tak podľa ohláseného zámeru malo živnostníkov čakať zjednotenie a zníženie výšky paušálnych výdavkov na jednotnú výšku 30 %.

Rovnako chce rezort financií obmedziť uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane len na tzv. aktívne príjmy, teda len na príjmy zo závislej činnosti, z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti. Jednou zo zásadných zmien bude aj zrušenie nezdaniteľných častí základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie. Zdaňovať sa už podľa nových pravidiel bude aj príjem dosiahnutý pri predaji bytu alebo obytného domu alebo inej nehnuteľnosti, avšak len pri nehnuteľnostiach nadobudnutých po účinnosti novely zákona o dani z príjmov.

Navrhované zmeny v zdaňovaní príjmov a v sociálnych a zdravotných odvodoch by mali byť hlavnou témou utorňajších koaličných rokovaní. Ako minulý týždeň avizovala premiérka Iveta Radičová, avizované zmeny v zjednotení a znížení výšky paušálnych výdavkov, či platení odvodov z dohôd nemusia byť definitívne. Predmetom ďalších rokovaní zostáva tiež téma platenia odvodov z podielov na zisku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM