Správy Technológie

Za určitých podmienok si viete elektronický podpis vybaviť už aj cez internet

Potrebovali by ste vlastný elektronický podpis? Pokiaľ spĺňate niekoľko základných podmienok, spraviť tak môžete už aj prostredníctvom internetu.

Ilustračný obrázok k článku Za určitých podmienok si viete elektronický podpis vybaviť už aj cez internet
Zdroj: pixabay.com

Elektronický podpis si môžu záujemcovia vybaviť od pondelka bezplatne aj cez internet. Podmienkou je, aby bol príslušný elektronický občiansky preukaz aktivovaný bezpečnostným osobným kódom (BOK), čo však možno urobiť len na polícii. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Novú verziu aplikácie eID klient, prostredníctvom ktorej dokážu záujemcovia požiadať o potrebné podklady pre e-podpis cez internet, sprístupnilo MV v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES).

„Po prihlásení občianskym preukazom (zadaním BOK) aplikácia eID klient automaticky zistí stav certifikátov – ak ich používateľ nemá alebo sú neplatné, ponúkne ich vydanie,“ uviedol rezort vnútra.

Aktualizácia softvéru na čipe občianskeho preukazu má podľa rezortu prebehnúť cez zabezpečený komunikačný kanál, pričom si záujemcovia sami nastavia PIN a PUK kód k elektronickému podpisu.

V niekoľkých krokoch vydá systém žiadateľovi tri typy certifikátov, a to kvalifikovaný certifikát pre e-podpis, certifikát pre vytváranie zdokonaleného e-podpisu a šifrovací certifikát, ktorý môže záujemca využiť na dešifrovanie komunikácie určenej výhradne jemu.

Ministerstvo informovalo, že elektronický podpis je rovnocenný s vlastnoručným podpisom v klasickom papierovom úradnom styku. Zároveň informovalo záujemcov aj o tom, že v prípade, ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnú elektronický podpis prestať používať, je možné ho online zrušiť pomocou starej elektronickej služby. Obnoviť sa dá bezplatne pomocou novej služby.

Zatiaľ funguje nová služba len pre operačný systém Windows, verzie pre ďalšie operačné systémy by mali podľa ministerstva spustiť čoskoro. Aktuálna verzia eID klienta spolu s ostanými ovládačmi pre elektronický občiansky preukaz je k dispozícii aj na TOMTO odkaze vrátane používateľskej príručky.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

„Slovenská republika v minulom roku hromadne zrušila 300 000 elektro­nických podpisov z dôvodu ich potenciálnej zneužiteľnosti, ktorú odhalil tím etických hekerov z Masarykovej univerzity v Brne. Od 31. októbra vydávame bezpečnejšie typy certifikátov, v súčasnosti ich na elektronické podpisovanie používa 130 000 držiteľov. Všetky elektronické služby poskytované štátom nájdete na www.slovensko.sk,“ doplnil tlačový odbor ministerstva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie