Webnoviny - Svet

Za výbuch v Novákoch žalovala prokuratúra 5 ľudí

WEBNOVINY.SK

Nováky Foto: SITA

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – V prípade výbuchov v delaboračnej hale v Novákoch začiatkom marca pred tromi rokmi vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) podala Krajská prokuratúra v Trenčíne na Okresný súd v Prievidzi obžalobu na Ing. Jozefa B., Ing. Eduarda B., Ing. Jána L., Ing. Jána L. a Ing. Jozefa O. pre prečin všeobecného ohrozenia. Agentúru SITA informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková. „Obvinení sa skutkov dopustili v súvislosti v tromi výbuchmi v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku Nováky, a.s.,“ uviedla Močková.

K sérii výbuchov došlo 2. marca 2007 podvečer. Podľa analýzy vypracovanej rezortmi obrany, vnútra a zdravotníctva nemal podnik v čase výbuchu havarijný plán vypracovaný v súlade so zákonom. Podľa existujúceho plánu by sa nedalo včas a adekvátne reagovať na haváriu, prijať opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany života a zdravia ľudí, životného prostredia a majetku či informovať zamestnancov, verejnosť a príslušné orgány. Polícia obvinila v súvislosti s výbuchom piatich ľudí. Podľa vyšetrovateľa štyria členovia vedenia a bezpečnostný technik zanedbali svoje povinnosti. Výbuchy si vyžiadali životy ôsmich pracovníkov, poslednú obeť sa podarilo identifikovať v júli 2007. Detonácie spôsobili v zemi kráter s priemerom 20 metrov a zničili niekoľko budov. Tlaková vlna rozbila okná a výklady obchodov nielen v meste, ale aj v 11 kilometrov vzdialenej Prievidzi a Bojniciach.

Vláda po nešťastí rozhodla o vyplatení deviatich miliónov korún pozostalým po obetiach výbuchu v Novákoch. Vtedajší minister obrany František Kašický po tragédii odvolal generálneho riaditeľa VOP Nováky Jozefa Beráka. Kašický to odôvodnil stratou dôvery voči vedeniu podniku a jeho krokom po výbuchu. Sám Kašický ako reakciu na tragédiu ponúkol v marci 2007 svoju funkciu, predseda vlády Robert Fico i prezident Ivan Gašparovič ju však odmietli.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM