Správy

Zabijak menom HIV: V prvom polroku na Slovensku pribudli desiatky nových prípadov

Nevyliečiteľná choroba sa nevyhýba ani slovenským pacientom. Len za prvý polrok pod Tatrami diagnostikovali viac ako päťdesiat nových prípadov.

Ilustračný obrázok k článku Zabijak menom HIV: V prvom polroku na Slovensku pribudli desiatky nových prípadov
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

V prvom polroku 2018 bolo na Slovensku diagnostikovaných celkovo 52 nových prípadov HIV infekcie. Medzi nakazenými boli slovenskí občania aj cudzinci. Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi členské štáty Európskej únie s najnižším počtom prípadov HIV infekcie, jej výskyt v poslednom desaťročí stúpol.

„U občanov Slovenskej republiky bolo od 1. januára do 30. júna 2018 diagnosti­kovaných a epidemiologicky vyšetrených 42 nových prípadov HIV infekcie. V tomto období bolo diagnostikovaných sedem prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a tri úmrtia pacientov s HIV infekciou,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Najviac infikovaných HIV žije vo veľkých mestách, najvyšší výskyt prípadov je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie v jednom kalendárnom roku so stabilným počtom 80 až 90 nových prípadov bol zaznamenaný v rokoch 2014 až 2016.

Väčšina prípadov sa v jednotlivých rokoch vyskytla u mužov a HIV infekcia je u občanov Slovenskej republiky najčastejšie prenášaná pohlavným stykom.

HIV vírus vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu. Podávaním liekov však možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Optimálne nastavená kombinovaná antiretrovírusová terapia slúži nielen ako liečba pre ľudí s HIV, ale aj ako profylaxia infekcie.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi zistený vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.

Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robia Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM