Zuzana Vajayová Rôzne

Zabojujte bylinkami proti chrípkovému obdobiu!

Ešte donedávna sme si my ženy mohli vonku cupitať v lodičkách, keď sme sa zrazu, v jedno ráno, prebudili do zasneženého dňa. Nie je nič horšie pre organizmus, čo sa náchylnosti na prechladnutie týka, ako prudké zmeny počasia.

Aj vás už zasiahli nádcha, horúčka, bolesť hrdla či zápal priedušiek? Okrem konvenčnej medicíny si môžete pomôcť aj bylinkami. Dnes sme pre vás pripravili piatu časť série o najzázračnejších rastlinkách.

**Slez nebadaný **Bylinka, ktorú z počutia možno poznáte skôr ako božie koláčiky alebo pánbožkove syrečky. Aj keď má rastlinka v názve prívlastok nebadaný, jej priaznivé účinky na ľudský organizmus sú viac ako výrazné. Je veľmi silným bojovníkom so zápalmi. Lieči zápal ústnej dutiny a priedušiek, ako aj zápal žalúdka a močového mechúra. So slezom by ste mali poraziť aj silné zachrípnutie, kašeľ, dokonca aj ťažký emfyzém (rozdutie pľúc), ktorý spôsobuje dýchavičnosť. Suma sumárom, s touto zázračnou rastlinkou sa počas zimy určite oplatí byť priateľom.

Príprava čaju za studena Ak ste sa rozhodli vyskúšať slez, potom nezabúdajte na hlavné pravidlo prípravy čaju. To spočíva v macerácii, teda v príprave nápoja za studena. Na macerát potrebujeme vrchovatú čajovú lyžičku byliny, ktorá sa vylúhuje v studenej vody z večera do rána. Ráno sa tekutina prihreje a popíja. Trebenová odporúča dve až tri šálky mierne zohriateho macerátu denne. V prípade zápalu priedušiek či rozdutia pľúc sa odporúčajú aplikovať obklady, ktoré pripravíme zo zvyškov macerovanej rastlinky. Tie zmiešame s jačmennou múkou a rozotrieme na ľanové plátno. Túto zmes prikladáme na postihnuté miesta.

Skorocel kopijovitý Skorocel je odpradávna známy ako vynikajúci prostriedok na rany. Okrem tejto sily však bojuje so všetkými ochoreniami dýchacích orgánov, ako zahlienenie, kašeľ, čierny kašeľ, pľúcna astma, dokonca aj pľúcna tuberkulóza.

Skorocel a zápal priedušiek Zápal priedušiek – bronchitída, je častým ochorením zimných mesiacov. Náchylní sú na neho hlavne ľudia, ktorí majú upchaté nosné dutiny. Tí sú nútení dýchať ústami, čo v mrazivom počasí predstavuje ideálnu cestu k zápalu priedušiek. Zvíťaziť nad ním však môžete so skorocelom. Mária Trebenová v tomto prípade odporúča čaj, ktorý je v konečnom dôsledku veľmi lahodný.

Príprava čaju pri bronchitíde Na spodok hrnčeka so studenou vodou dáme plátok citróna a jednu vrchovatú lyžičku kandizovaného cukru. Zmes povaríme trochu divokým spôsobom, keď až päťkrát necháme čaj vzkypieť. Potom ho odstavíme zo sporáka a pridáme vrchovatú lyžičku čajovej zmesi. V tomto prípade sa ku skorocelu pridáva aj materina dúška, preto hovoríme o čajovej zmesi. Necháme ju pol minúty vylúhovať. Čaj pijeme po dúškoch taký horúci, aký len znesieme. Pri akútnych a ťažkých bronchitídach musíme pripravovať čerstvý čaj uvedeným spôsobom niekoľkokrát denne.

Podbeľ liečivý Keď sa budete v letných mesiacoch potulovať lúkami, určite natrafíte na žltú bylinku s názvom Podbeľ liečivý. Táto rastlina patrí medzi zázračné predovšetkým kvôli svojej schopnosti liečiť neduhy chrípkového obdobia. Vďaka protizápalovým a hlieny uvoľňujúcim účinkom výborne pôsobí pri katare hrdla a hltanu, prieduškovej astme či bronchitíde. Útechu by u nej mali nachádzať ľudia, ktorí si nevedia dať rady so zdĺhavým kašľom či silným zachrípnutím. Práve pri týchto problémoch sa odporúča podbeľový zápar, ktorý tvorí jedna vrchovatá čajová lyžička kvetov na ? litra vody. Pri kašli a zachrípnutí je nutné do čaju pridať aj trochu medu.

Šalvia lekárska Silný útok proti bolesti hrdla podniknete so Šalviou lekárskou. Bojuje proti zápalu mandlí, silnej bolesti hrdla, proti zápalu ústnej dutiny či hrtana. Trebenová hovorí o mandliach v ľudskom organizme ako o polícii organizmu, ktorá zadržuje jedovaté látky a odstraňuje ich z tela. Šalvia účinkuje formou záparu, pri ktorom sa čajová lyžička bylinky zalieva ? litra vody. Pri čaji zo šalvie však platí jedna dôležitá zásada, nedodržanie ktorej môže znížiť kvalitu záparu. Šalvia lekárska sa vylúhuje len veľmi krátko.

Autor: Zuzana Hassanová Zdroj: www.diva.sk Link: http://www.diva.sk/…emu-obdobiu/

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM