Webnoviny - Svet

Začala kampaň proti únosom detí jedným z rodičov

WEBNOVINY.SK

Matka Kataríny Azab, Emília Mikulášiová (vľavo) sa stretla s egyptským Charge d´Affaires (uprostred) a premiérkou Ivetou Radičovou (vpravo). Foto: SITA/Náruč záchrany SENIOR&JUNIOR BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí aktivisti spúšťajú iniciatívu, ktorá môže vyplniť legislatívnu aj praktickú medzeru pri únosoch detí ich rodičmi do cudziny. Projekt spúšťajú v súvislosti s prípadom štvorročného Adama Azaba, ktorého pred dvomi rokmi uniesol do Egypta vlastný otec Ahmed od matky Kataríny. Podobné prípady sa riešia v rámci medzištátnych zmlúv, no takýto dokument medzi Slovenskom a Egyptom neexistuje, preto hľadajú alternatívne riešenie. Ako na dnešnej tlačovej besede informovala aktivistka Anna Ghannamová z organizácie Šanca pre nechcených, chcú začať zbierať podpisy pod petíciu s tromi bodmi. Budú žiadať založenie fondu na pomoc uneseným deťom a občanom v kríze v zahraničí, aj zriadenie takzvaného AMBER systému, ktorý zabráni tomu, ak by chceli podobným spôsobom uniesť iné deti, pretože vo všetkých televíziách, na staniciach aj letiskách sa objavia fotky detí aj únoscov. Zároveň žiadajú zabezpečenie európskeho systému ochrany matiek a otcov v súvislosti s ich rodičovskými právami v krajinách, ktoré poberajú pomoc z Európskej únie. „Adam a Katarína sú slovenskými občanmi a v Egypte sú porušované ich ľudské práva,“ tvrdí Ghannamová. Aktivisti teraz odchádzajú pred egyptskú ambasádu, kde odštartujú petičnú akciu a potom sa presunú pred budovu európskych zastupiteľstiev na Slovensku

Aktivisti, ktorí v septembri založili Fond dobrej nádeje, sa minulý týždeň sťažovali priamo na ministerstve zahraničných vecí a ministra Mikuláša Dzurindu žiadali o pomoc na tlačovej besede. Žiadajú, aby Egypt vyhlásil Adama za nezvestného, aby po ňom vyhlásili nielen celoštátne, ale aj medzinárodné pátranie, do ktorého sa účinne zapojí aj Interpol. Od Interpolu dostala Ghannamová odpoveď, že už v tejto veci koná. Slovenská pobočka totiž poslala informácie priamo do Káhiry. No aktivisti v súčasnosti žiadajú, aby išla požiadavka cez francúzsku centrálu.

Zároveň aktivisti napísali otvorený list nielen Dzurindovi, ale aj premiérke Ivete Radičovej a novému egyptskému veľvyslancovi Ihabovi Talaat Nasrovi. Radičovú prosia, aby "vláda bojkotovala rozširovanie spolupráce s Egyptom, kým nebude Adam Azab odovzdaný do náručia jeho matky Kataríny Azab.“ Aktivisti žiadajú aj zadržanie všetkých príbuzných Ahmeda Azaba, ktorí sa na únose mohli podieľať.

Egyptský občan Ahmed Azab odniesol pred dvoma rokmi na prvej dovolenke v Egypte vtedy 2,5-ročné dieťa jeho matke Kataríne. Tá má pritom v rukách rozhodnutie egyptského aj slovenského súdu o zverení do starostlivosti. Je ochotná stiahnuť žalobu a dohodnúť sa. Od únosu syna 18. októbra 2008 zostáva v Egypte, s Ahmedom sa stretla vo väzbe. Muž s ňou však nekomunikoval, dokonca sa jej vyhrážal.

Egyptskí policajti Ahmeda Azaba 13. októbra zadržali. Vzápätí sa však po troch dňoch dostal na slobodu na kauciu bez toho, aby prezradil, kde drží Adamka. Vo svojich predchádzajúcich výpovediach muž tvrdil, že Adam je u jeho matky, u jeho kamaráta a naposledy údajne nevedel, kde sa chlapec nachádza. Práve to aktivisti považujú za pôdu pre vyhlásenie Adamka za nezvestného.

Aktivisti sa chcú spájať s inými podobnými iniciatívami a začali pracovať na zozname rovnako unesených detí z európskych krajín do Egypta. Podobný zoznam už začali pripravovať aj európski predstavitelia. Bývalá europoslankyňa Irena Belohorská však tvrdí, že treba ísť európskou cestou. „Máme nielen morálne právo, ale aj legálne právo obrátiť sa so žiadosťou na predstaviteľov Európskej únie so žiadosťou o pomoc,“ tvrdí Belohorská. Bývalá europoslankyňa informovala o vývoji slovenských europoslancov aj šéfa europarlamentu Jerzyho Buzeka, prípad otvoril aj eurokomisár Štefan Füle a práve vtedy zatkli egyptské úrady Adamkovho otca.

Rozhodnutie nezávislého egyptského súdu o prepustení Adamovho otca sa aktivistom zdá byť nesprávne. Slovenskí diplomati konajú, no ich kroky podľa aktivistov nie sú správne načasované a nekonanie v prípade prepustenia považujú za zlyhanie. Po prepustení Ahmeda telefonovali s ministrom Dzurindom, ktorého prosili o okamžitý telefonát svojmu kolegovi, v ktorom by vyjadril svoje rozčarovanie nad rozhodnutím, ktoré však Slovensko samozrejme rešpektuje. Diplomatický zbor je v cudzích krajinách nielen na vydávanie víz, ale aj na záchranu života občanov, tvrdí Ghannamová.

Aktivisti z Fondu dobrej nádeje financujú súkromné pátranie, už od stredy pátrajú po Adamkovi priamo v Káhire. Do fondu prispievajú Slováci, aktivisti by chceli, aby zo svojej rezervy prispela aj premiérka. Dnes už aktivisti poslali druhý otvorený list premiérke a egyptskému veľvyslancovi tretí list. Od premiérky očakávajú odpovede. Ako informovala Ghannamová, požiadali aj o termín stretnutia s kompetentnými na úrade vlády. Do fondu však môže prispieť každý na účet 2792486553/0200 alebo zaslaním SMS na číslo 831 v sieti Orange Slovensko.

Aktivisti pripravujú aj možný bojkot Egypta prostredníctvom cestovných kancelárií. „Ani cent Egyptu, kým bude tolerovať unášanie poloeurópskych detí,“ prízvukovala Ghannamová. Ako tvrdí moderátorka Zuzana Hajdu, na zasadnutí Asociácie cestovného ruchu na Slovensku 8. novembra, kde podpíšu list adresovaný ministerstvu cestovného ruchu Egypta, oslovia aj medzinárodnú organizáciu cestovných kancelárií, kde sa sústredia na Nemecko a Rusko, ktoré sú kľúčové pre cestovný ruch Egypta. Zároveň sa zamerajú aj na nemecké a ruské rodiny, ktorým sa prihodila podobná udalosť. Posledným činom bude kampaň za bojkot Egypta spolu so slovenskými osobnosťami. Moderátor Martin Nikodým si však želá, aby Adam bol už na Vianoce doma a tieto kroky nemuseli nikdy podniknúť.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM