Rôzne

Začala sa gaštanová sezóna: Michalovčania prezradili, kde rastú chutné a krásne plody jesene

Michalovčania robia z gaštanov rôzne veci. Prezradili nám svoje tajné tipy, ale aj lokality, kam chodia na jesenné plody, ktoré používajú na výzdobu. Máme tu však aj jedlé gaštany.

Ilustračný obrázok k článku Začala sa gaštanová sezóna: Michalovčania prezradili, kde rastú chutné a krásne plody jesene
Zdroj: TASR

Gaštany sú nezvratným znakom nastupujúcej jesene. Keď v parkoch začnú na zem padať pichľavé gule, z ktorých vypadávajú nejedlé gaštany, môžete sa v uliciach začať obzerať aj po tých jedlých.

Michalovce a okolie patrí však medzi tie lokality, kde nájdete aj jedlé i nejedlé. Prinášame vám lokality, kde ich nájdete. Gaštan jedlý patrí k najstarším drevinám sveta. Bez ohľadu na to, či sú jedlé ich milujú deti, ktoré z nich dokážu vytvárať malé umelecké dielka. Viete, kde sú v Michalovciach gaštany?

Krôčik od centra

Prvé gaštany sme videli zbierať deti v parku pri ZŠ P. Horova. Školáci to majú len na skok od školy a ďalší zase len minútku od centra. Zbieraním gaštanov zároveň čistia chodníky a okoloidúcim tak sa tak nemotajú pod nohy. „Zbierame lebo to potrebuje syn do školy. Budú asi niečo vyrábať na výtvarnej,“ povedala nám pri stretnutí mama so synom, ktorí sa na trávnatej ploche prechádzali a pri tom hľadali tieto plody jesene. Prezradila nám, že sama si ich zbiera, pretože ich používa pri jesenných dekoráciách v dome. Upozorňujeme, že ide o nejedlé gaštany.

Lesopark

Už starší Michalovčania poznali Hrádok ako miesto zberu gaštanov. „S dedkom sme tam často chodievali zbierať gaštany a potom sme si ich doma piekli,“ priznala sa nám Michalovčanka Zuzana. Dodala, že keď dôjde teraz na Hrádok gaštany sú už pozbierané. „Asi vždy prichádzam neskoro,“ pousmiala sa. Medzi zarastenými chodníčkami sa môžete vybrať hľadať tiež. Na Hrádku sa medzi jedlými gaštanmi nachádzajú aj stromy s nejedlými plodmi.

Gaštanový park

Samozrejmosťou je park na Užhorodskej ulici. Už jeho názov napovedá, že ukrýva staré veľké stromy, o ktoré sa mesto stará a snaží sa ich chrániť. Napriek tomu nemožno zabrániť škodcom, ktoré majestátne stromy napadajú. Jedným s nich je aj parazitna huba, pre ktorú sa zlomil aj naposledy strom v parku. "Gaštany používam do vencov, " priznala sa Jana. Kedže park je v blízkosti viacerých sídlisk, poponáhľajte sa, aby sa gaštany zvýšili aj vám. Avšak, nekonzumujte, ide o nejedlé plody.

Viete o ďalších lokalitách, kde rastú gaštany alebo máte skvelé tipy, ako ich zúžitkovať? Pochváľte sa na michalovce@global24.sk

Čítajte tiež:

Vynovený gaštanový park v OBRAZOCH: Pribudli umelecké sochy i moderné detské ihrisko

Jesenné upratovanie v Michalovciach: KOMPLETNÝ HARMONOGRAM rozmiestnenia veľkokapacitných kontajnerov

Nechajte sa inšpirovať michalovskými mamičkami: 5 miest, kam sa vybrať s deťmi v našom meste

Michalovčania sa môžu sťažovať a nahlásiť, čo ich trápi: Zanechajte odkaz primátorovi

Lavičky, večný spor Michalovčanov: Jedni ich chcú, druhí nie! Čo na to mesto?

Michalovské chodníky zasypali plody jesene: Kde rastú?
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM