Webnoviny - Svet

Začalo vypočutie kandidátov na šéfa RTVS

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Mediálny výbor parlamentu začal vypočutie 19 kandidátov na generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Vypočutie otvoril generálny riaditeľ TASR a bývalý riaditeľ Slovenského rozhlasu (SRo) Jaroslav Rezník prezentáciou svojho projektu rozvoja a riadenia RTVS pod názvom Budovanie silnej značky. Za najdôležitejšie považuje program. Ako povedal, divákov totiž nezaujímajú problémy, ktoré má STV, pritom Slovenskú televíziu pomenoval „fabrika, ktorá vyrába dlhy“. Mrzí ho aj stav v SRo, lebo ako si myslí, nevyrába všetko to, čo má. Bez pomoci štátu sa situácia verejnoprávnych médií podľa Rezníka nedá riešiť. Chce, aby sa RTVS stala kvalitnou inštitúciou, ktorá podporuje kvalitnú tvorbu, najmä umeleckých a ďalších žánrov.

Rozhlas a televízia majú byť rovnocennými partnermi v RTVS. Za základ považuje Rezník vyrovnané hospodárenie. Stabilné financovanie, ak sa zrušia koncesie, musí byť garantované ústavným zákonom, ktorý zaručí prísun peňazí zo štátneho rozpočtu. Pripomenul, že Európska vysielacia únia (EBU) považuje koncesie za základný spôsob verejnoprávnych médií. Nahradiť by ich mohol len systém, ktorý bude garantovať dostatok zdrojov. O financovaní by však chcel viesť diskusiu. Nanovo by riešil zmluvu so štátom, keďže RTVS je jednou inštitúciou a v súčasnosti je pre STV a SRo zmluva zvlášť. Od roku 2013 by RTVS mala byť bez klasickej reklamy, no mala byť mať napríklad teleshoping či sponzoring. Pripravil by efektívnejšiu organizačnú štruktúru, kde by bolo o 51 riadiacich pracovníkov menej a viac lepšie zaplatených tvorivých pracovníkov. Viac by sa venoval zamestnancom, zlepšeniu ich pozície. Verejnoprávne médiá by mali vzdelávať, informovať a zabávať, ale nebyť bulvárom. STV sa musí prispôsobiť tomu, na čo štát má, teda mala by mať len dva programy. Na jednotku by presunul časť programov z Dvojky a Dvojka by vysielala šport z Trojky. V rozhlase by napríklad chcel Rádio_FM posunúť viac do oblasti nových médií, práve cez nové médiá by chcel získať viac poslucháčov a divákov. Sídlo RTVS by sa mohlo riešiť viacerými spôsobmi, presťahovaním rozhlasu do STV alebo naopak, no najefektívnejšia by bola nová budova, lebo obe súčasné sídla sú neefektívne a nerekonštruova­teľné, tvrdí Rezník, ktorý dodal, že nie je politická figúra. Ak by ho NR SR zvolila za šéfa RTVS sľubuje, že by opätovne nekandidoval.

Online – Vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie slovenska

Po Rezníkovi vystúpil Tibor Takáč, ktorý v projekte navrhol zrušenie RTVS, teda oboch verejnoprávnych médií – STV aj SRo. Podpredseda OKS Takáč v projekte, ktorý predstavilo Mediálne.sk uviedol, že verejnoprávne programy by mohli byť na objednávku štátu vyrobené u súkromných elektronických vysielateľov – televízií a rádií. Ako tretí v poradí sa mediálnemu výboru predstavuje Vladimír Buriánek, ktorý by po zrušení koncesií odporúčal financovanie RTVS ročne vo výške 0,8 percenta z príjmov zo štátneho rozpočtu. Burianek, ktorý bol v rokoch 1997–2010 člen vrcholového manažmentu a producent všetkých vlastných programov v spoločnosti Maya a externe spolupracuje s VŠMU, je za zrušenie Trojky a rovnako je aj za redukciu programov SRo na päť okruhov. Ako štvrtá prezentuje projekt dočasná šéfka RTVS Miloslava Zemková.

Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá začal o 9:30 vypočutie projektov rozvoja a riadenia RTVS 19 kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS. Sú medzi nimi v abecednom poradí: Peter Abrahám, Vladimír Buriánek, Dušan Davidov, Ján Derďák, Róbert Filipp, Fedor Flašík, Ján Füle, Martin Gajdoš, Pavel Jacz, Marián Ostatník, Peter Puškár, Margita Repková, Jaroslav Rezník, Vladimír Seman, Marián Šinkovič, Tibor Takáč, Václav Vetrecin, Miloslava Zemková a Jozef Zima.

Kandidáti si pred vypočutím vylosovali poradie a ako prvý svoj projekt predstavil Jaroslav Rezník. Všetci kandidáti majú 10 minút na prezentáciu projektu, nasledujú otázky poslancov – členov mediálneho parlamentného výboru a po nich 10 minút na odpovede. Po skončení vypočutia, ktoré sa predpokladá večer, by sa výbor mal dohodnúť na tom, aký spôsob voľby šéfa RTVS navrhne plénu NR SR. Predpokladá sa, že voľba by mala byť verejná a konať by sa mohla už v piatok. Výbor do stredy predloží návrh na voľbu generálneho riaditeľa RTVS Národnej rade SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM