Webnoviny - Svet

Záchranári vytiahli z trosiek vyše 90 živých ľudí

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

ŽENEVA 19. januára (WEBNOVINY) – Vyše 90 živých ľudí sa záchranárom doteraz podarilo vytiahnuť z trosiek v haitskom hlavnom meste Port-au-Prince, ktoré pred šiestimi dňami zničilo mohutné zemetrasenie. V utorok o tom informovala hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci Elisabeth Byrsová. Do soboty sa podľa nej podarilo zachrániť zo sutín vyše 70 živých, od soboty asi 20. Medzi zachránenými sú aj malé deti vrátane osemnásťmesačného dievčatka, ktoré bez zranení prežilo v troskách šesť dní a osemmesačného chlapčeka, ktorého vytiahli v sobotu. Záchranári veria, že v troskách sú ďalší živí ľudia.

Situácia v Port-au-Prince je naďalej kritická. Prísun humanitárnej pomoci je pomalý. Jej distribúciu hatia zničené cesty, obavy z útokov na konvoje pomoci, kolaps miestnych úradov ako aj prílišná byrokracia. Námorný prístav je zničený, letecká doprava síce funguje, no letisko má značné problémy zvládať nápor lietadiel. Prístup k bývaniu, hygienickým potrebám, vode, potravinám a zdravotnej starostlivosti je preto stále veľmi obmedzený.

Tisíce ľudí, ktorí prišli o domovy, stále spia na uliciach Port-au-Prince, kde „začína prevládať zápach moču“ a kde je absolútny nedostatok pitnej vody. Mnoho mŕtvych tiel stále leží na uliciach. Znečistené zdroje vody sú zdrojom epidémií, ktoré haitskému hlavnému mestu teraz hrozia. Ide najmä o infekčné choroby ako malária či týfus.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM