Webnoviny - Svet

Začiatok rekonštrukcie Téryho chaty dnes prekazilo počasie

WEBNOVINY.SK

POPRAD 6. októbra (WEBNOVINY) – Minimálne o jeden deň sa posunie začiatok montáže fotovoltaických panelov a rekonštrukcia elektrických rozvodov na Téryho chate vo Vysokých Tatrách. Jediným dôvodom je nevyhovujúce počasie, ktoré neumožnilo dnes ráno vzlietnuť vrtuľníku Mi-8, aby vyviezol viac ako dve tony materiálu a robotníkov z Hrebienka na najvyššie položenú celoročne otvorenú chatu vo Vysokých Tatrách. Hrebienok bol od rána v oblakoch. Z Téryho chaty pritom hlásili dobré počasie. Posádka vrtuľníka i montéri čakajú na Hrebienku na zlepšenie počasia. Podľa pilota vrtuľníka Františka Kšana stačia na celú akciu len asi dve hodiny, keďže sú to len dva vývozné lety s materiálom.

Robotníci budú potrebovať asi desať dní na montáž panelov a kompletnú rekonštrukciu elektrických rozvodov na Téryho chate. Po inštalácii solárnych panelov by mala chata poskytnúť lepší komfort služieb. Vďaka výkonnému zdroju elektrickej energie bude môcť chatár Miroslav Jílek kúpiť na chatu mrazničku a chladničku, ktoré doteraz na chate neboli. Nový zdroj energie umožní aj lepšie osvetlenie chaty. Fotovoltaické panely budú umiestnené tak, aby nenarušili vzhľad Téryho chaty. Celková plocha panelov bude približne 60 štvorcových metrov.

Podľa Richarda Račeka zo Slovenských elektrární je to pilotný projekt spoločnosti s fotovoltaickými panelmi v takýchto podmienkach. Téryho chata si už v súčasnosti vyrába elektrickú energiu zo solárnej. Súčasný inštalovaný výkon 1,2 kW je však nepostačujúci pre prevádzku chaty. Nový systém poskytne výkon až 9 kW. „Uvidíme, ako sa naplnia všetky ciele projektu a od toho bude závisieť, na akých ďalších projektoch sa budú dať tieto systémy uplatniť,“ uviedol R. Raček. Téryho chata bola vybratá do tohto projektu z dôvodu vysokej nadmorskej výšky, jej neprístupnosti, ale i dostatku slnečného svetla. „Má všetky predpoklady a všetky podmienky na to, aby tento projekt tam bol úspešný,“ povedal R. Raček. Výrobou elektrickej energie prostredníctvom fotovoltaických panelov by sa malo ušetriť až šesť ton emisií oxidu uhličitého. Celkové náklady na projekt sú 90-tisíc eur.

Montážou nových fotovoltaických panelov na Téryho chate si pomôže aj susedná Zbojnícka chata vo Veľkej Studenej doline. Pôvodný systém z Téryho chaty sa presunie práve na Zbojnícku chatu, kde na výrobu elektrickej energie doteraz slúži len naftový agregát. Aj to len na dobíjanie vysielačiek a mobilných telefónov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM