Webnoviny - Svet

Začína sa obdobie príprav OH 2016 v Riu de Janeiro

WEBNOVINY.SK

AKTUALIZOVANÉ o 10:06 Prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques RoggeLAUSANNE 27. októbra (WEBNOVINY) – Chvíle radosti a eufórie z víťazstva Ria de Janeiro v septembrovom kodanskom výbere dejiska olympijských hier v roku 2016 začínajú postupne prerastať do tvrdej reality náročných príprav.

V stredu odcestuje do Brazílie tím expertov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a jeho pracovná návšteva sa dá označiť za štart celého procesu. „Okamžite začíname s brazílskou stranou pracovať,“ povedal prezident MOV Jacques Rogge.

Prvú misiu do Ria bude viesť výkonný riaditeľ pre olympijské hry Gilbert Felli, na úvod pripravil jeho tím dvojdňový seminár pre 300 zástupcov rôznych zložiek riadenia hostiteľského mesta. „Chceme mať istotu, že všetci správne pochopia, čo znamená pripraviť olympijské hry. Očakávame tiež pozitívny prístup k všetkým slabým miestam, ktoré sa vynorili už počas kandidatúry. Čoraz nástojčivejšie sa ukazuje zopár problémov, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť,“ povedal pred cestou do Južnej Ameriky Felli.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Rio de Janeiro zápasí najmä s vysokou kriminalitou a organizovaným zločinom. Bezpečnosť bude patriť k ústredným témam príprav. „Je to iba jedna z viacerých otázok, ktoré chceme počas nášho pobytu zmapovať. Dôležité bude nájsť spôsob, ako sa k tomu postaviť. Veríme, že Rio sa s týmto problémom vyrovná,“ vyhlásil Felli. Rogge sa zatiaľ do Brazílie nechystá, ale na začiatku sedemročného úsilia vyjadril organizátorom prvých olympijských hier na juhoamerickom subkontinente jednoznačnú podporu. „Počkám si, kým sa rozbehne práca organizačného výboru a potom prídem na návštevu Ria,“ odkázal Rogge.

Uhleanderová sklamaná z prístupu kanadských organizátorov

Na bariéru výhod voči domácim pretekárom najnovšie narazila v dejisku budúcoročných zimných olympijských hier vo Vancouveri aj skeletonistka Katie Uhlaenderová. Američanka sa zaradila do zástupu športovcov sklamaných z postoja kanadských organizátorov, ktorí pri plánovaní tréningov na olympijských športoviskách uprednostňujú záujmy domácich žiadateľov. Sťažnosti sa množia nie len na vyťaženosť ľadového koryta vo Whistleri, ale aj na obmedzené možnosti vyskúšať si lyžiarske svahy, bežecké trate a rýchlokorčuliarsky ovál. Americké tímy bobistov a skeletonistov si práve na toto obdobie naplánovali vo Whistleri dvojtýždňové sústredenie. Uhlaenderová pripustila, že nejde o problém zo strany kanadských súperov, na vine sú podľa nej „primitívne“ patriotickí organizátori. Tí však argumentujú, že podobné výhody mali pred ZOH 2002 v Salt Lake City aj Američania.

SITA_AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM