Ilustračný obrázok k článku Začneme očkovať Sputnikom V! Vláda odobrila používanie vakcíny na Slovensku
Zdroj: TASR/AP

Začneme očkovať Sputnikom V! Vláda odobrila používanie vakcíny na Slovensku

Šéf rezortu zdravotníctva sa v minulosti vyjadril, že by bol za to, aby vakcína dostala povolenie od EMA. Vníma však, že je aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu.

Aktualizované Zo Slovenska
Aktualizované Zo Slovenska

Začneme očkovať Sputnikom V! Vláda odobrila používanie vakcíny na Slovensku

Šéf rezortu zdravotníctva sa v minulosti vyjadril, že by bol za to, aby vakcína dostala povolenie od EMA. Vníma však, že je aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu.

Ilustračný obrázok k článku Začneme očkovať Sputnikom V! Vláda odobrila používanie vakcíny na Slovensku
Zdroj: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva má do 7. júna umožniť očkovanie neregistrovanou vakcínou Sputnik V. Šéfovi rezortu Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO) to v stredu uložila vláda.

Iba Sputnik V

V súvislosti s očkovaním touto vakcínou má minister zdravotníctva vydať záväzné usmernenie, ktoré zabezpečí, že všetci občania, ktorým bola podaná vakcína Sputnik V, budú v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov okamžite lekárom manažovaní v súlade s odbornými odporúčaniami.

„Stále existuje nezanedbateľné množstvo občanov, ktorí deklarujú, že sa budú očkovať iba vakcínou Sputnik V,“ píše sa v schválenom materiáli.

Vyhovujúci výsledok

Z výsledkov laboratórnych testov, ktoré sa ukončili 16. apríla, vyplýva, že vo všetkých ukončených parametroch kontrolovaná vakcína vyhovela špecifikáciám dokumentácie výrobcu. Dostupné sú údaje zo skúšok týkajúcich sa základných parametrov, ako sú vzhľad, čírosť a farba roztoku, počet viditeľných častíc, pH, využiteľný objem, sterilita, abnormálna toxicita a bakteriálne endotoxíny.

„Vyhovujúci výsledok v skúške špecifická aktivita potvrdil, že vakcína vyvoláva požadovanú imunitnú odpoveď. Vyhovujúca bola aj skúška na stanovenie celkového proteínu, zvyškového proteínu bunkových kultúr, identifikácie a špecifickej bezpečnosti,“ informuje materiál.

Európske riešenie

Šéf rezortu zdravotníctva sa v minulosti vyjadril, že by bol za európske riešenie, teda aby vakcína dostala povolenie od Európskej liekovej agentúry (EMA). Vníma však, že je aj skupina ľudí, ktorá preferuje iba túto vakcínu.

Cieľom rezortu zdravotníctva je zvýšiť percento zaočkovanosti. Problém, pre ktorý sa vakcína doteraz nevyužívala, bol najmä v nekompletnosti údajov z ruskej strany. O bezpečnosti vakcíny sa podľa ministra pochybovať nemusí.

Slovensko si objednalo dva milióny vakcín Sputnik V. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

Dobrovoľné rozhodnutie

Ministri za SaS hlasovali za použitie vakcíny Sputnik. „Bol tu problém s tými vakcínami, je potrebné ho vyriešiť, preto sme súhlasili s tým, aby sa použili, samozrejme pre tých, ktorí sa pre ne dobrovoľne rozhodnú,“ uviedol minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Je presvedčený, že sa zužitkuje kompletne všetkých 200-tisíc vakcín, ktoré sú k dispozícii. Vychádza zo zverejnených prieskumov a toho, že sa môžu použiť na podanie oboch dávok.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) uviedla, že pri hlasovaní sa zdržala. „Nie som za to, aby sme sa vakcinovali neregistrovanými vakcínami,“ zdôraznila.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO), ktorý v pozícii premiéra doviezol na Slovensko prvú várku ruských vakcín a kontrahoval objem dvoch miliónov dávok, nemá presnú predstavu, koľko ľudí na Slovensku sa nechá zaočkovať Sputnikom. „Je možné, že tí, ktorí sa nim chceli zaočkovať pred mesiacom, už sú zaočkovaní inou vakcínou. Vyočkujeme prvých 200-tisíc dávok a uvidíme,“ povedal Matovič.

Na otázku, či SR bude musieť zaplatiť aj za tie vakcíny v zmluvnom objeme, ktoré sa na Slovensku nevyužijú, priznal, že kontrakt takto nastavený je. Podľa neho ale „ruská strana určite nebude tlačiť na to, aby sme platili za to, čo nebude dodané“.

Ilustračné foto

Koronavírus na Slovensku

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín