Správy Rôzne

ZÁHADNÁ šnúra svetiel na oblohe nad Slovenskom: Čo sú to za OBJEKTY?

Oblohu nad Slovenskom v nedeľu večer okrem hviezd zdobili aj výrazné svetelné objekty. Na internete sa strhla debata a niektorí konšpirujú o UFO. Aké je vysvetlenie?

Ilustračný obrázok k článku ZÁHADNÁ šnúra svetiel na oblohe nad Slovenskom: Čo sú to za OBJEKTY?
Zdroj: imeteo.sk

Slováci videli vláčik svetiel

Večerná obloha nad Slovenskom je jasná, a tak môžeme pozorovať hviezdy. Dnes večer sa však na oblohe objavili aj výrazné, svetelné objekty, ktoré boli zoradené do vláčika, informuje iMeteo.sk.

Ide o satelity Starlink, ktoré vypúšťa firma SpaceX.

„V prvých dňoch po vypustení sú satelity zoradené v úzkom rade a stále pomerne nízko na obežnej dráhe Zeme, čo znamená, že odrážajú svetlo zo Slnka a sú tak viditeľné voľným okom,“ vysvetľuje portál.

Tento vláčik svetiel môže byť viditeľný až niekoľko dní po ich vypustení, kým satelity nezačnú zaujímať svoje konečné pozície. Postupne sa však vzdialia od seba a rozptýlia sa, čím sa stanú menej viditeľnými, pretože sa zvyšuje ich obežná výška a tiež ich uhol vzhľadom na Zem.

Čo to krúži na oblohe?

Starlink je projekt vedený spoločnosťou SpaceX, ktorú založil Elon Musk. Cieľom Starlinku je vytvoriť globálnu sieť satelitov, ktorá bude poskytovať vysokorýchlostný internet s nízkou latenciou aj na odľahlých miestach na Zemi.

Každá várka satelitov Starlink, ktorú SpaceX vypustí, obsahuje desiatky až stovky malých satelitov, ktoré sa postupne rozostupujú, aby pokryli čo najväčšiu plochu. Keď sa tieto satelity dostanú na obežnú dráhu, na niekoľko dní zostávajú blízko seba, čo vytvára dojem dlhého vláčika svetiel pohybujúceho sa po oblohe.

Starlink sa snaží riešiť problém nedostatočného pripojenia k internetu na miestach, kde nie je dostupná klasická infraštruktúra, ako sú káble či optické siete.

Ide o projekt, ktorý má potenciál priniesť internet aj do tých najodľahlejších kútov sveta, kde je prístup k internetu obmedzený alebo dokonca neexistuje.

Pripojenie cez Starlink už v súčasnosti funguje v niektorých krajinách, a to aj v oblastiach postihnutých prírodnými katastrofami, kde klasická infraštruktúra nefunguje.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: imeteo.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM