Webnoviny - Svet

Zákon o sociálnych službách komplikuje život, myslí si Korpesio

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Zákon o sociálnych službách prijatý minulý rok komplikuje podľa riaditeľa Arcidiecéznej charity Košice Cyrila Korpesia život občanom aj poskytovateľom sociálnych služieb. „Občania odkázaní na sociálne služby musia poznať dokonale zákon o sociálnych službách, aby sa mohli domáhať svojich práv. Ak ho dokonale nepoznajú, zostávajú bez pomoci v poradovníku čakateľov na sociálnu službu,“ povedal Korpesio pre agentúru SITA. Podľa neho mestá a obce dostali podľa tohto zákona do vienka množstvo povinností bez akéhokoľvek zvýšenia finančných prostriedkov od štátu. Práve naopak, v dôsledku krízy majú oveľa menej prostriedkov ako po minulé roky. „Vyšším územným celkom sa mnohé kompetencie v sociálnej oblasti odobrali, niektoré sa im pridali, ale taktiež bez akéhokoľvek zvýšenia rozpočtu zo strany štátu. Preto sa kompetencií, ktoré im štát odobral, veľmi rýchle zbavujú a krátia financovanie neverejných poskytovateľov vo všetkých sociálnych službách, ktoré nový zákon presúva do kompetencií obcí,“ upozornil riaditeľ košickej

Zákon sa podľa Korpesia najviac dotkol neverejných poskytovateľov sociálnych služieb a občanov. „Verejní poskytovatelia (VÚC a obce) majú všetky zariadenia sociálnych služieb plné, lebo najprv zapĺňajú svoje zariadenia, pretože nový zákon im dal kompetenciu posudzovania a umiestňovania občanov do sociálnych zariadení. Neverejní poskytovatelia majú prázdne miesta, pretože si u nich VÚC a obce neobjednávajú služby pre nedostatok financií a občania zostávajú v ich poradovníkoch,“ zdôraznil.

Zákon o sociálnych službách je podľa Korpesia nejednoznačný a každý VÚC ho vysvetľuje po svojom, a každý má pravdu. „Preto v praxi vznikajú situácie, že v sociálnej službe, ktorú nový zákon ponechal na VÚC vám v Prešovskom kraji pošlú na uvoľnené miesto ďalšieho občana, v Košickom kraji nepošlú na uvoľnené miesto od začiatku roka nikoho,“ dodal.

Arcidiecézna charita Košice je najväčším neverejným poskytovateľom sociálnych služieb v Košickom kraji. Prevádzkuje viaceré zariadenia pre seniorov (bývalé domovy dôchodcov), domovy sociálnych služieb, zariadenie opatrovateľskej starostlivosti, útulky a nocľahárne pre bezdomovcov, opatrovateľskú službu, krízové centrum pre matky s deťmi, poradňu pre závislých a ich príbuzných, poradne špecializovaného sociálneho poradenstva, ľuďom odkázaným na paliatívnu starostlivosť pomáha v hospici, v domácom prostredí ošetrujú ľudí pomocou agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Poskytuje sociálne a zdravotné služby na území Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Pomocou rôznych projektov pomáha ľuďom, ktorí potrebujú zdravotnú, charitatívnu alebo humanitárnu pomoc doma aj v zahraničí.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM