Viktória Botošová Práca

Zámčanka za veľkou mlákou: Falošné úsmevy Američanov mi nevadia, domov sa tak ľahko nevrátim

V Amerike žije už viac ako 6 rokov, ale pochádza z Nových Zámkov. Najprv študentka v zahraničí, teraz zamestnanec za veľkou mlákou. Ivana Krommelová, nám v rozhovore prezradila množstvo zaujímavostí z pracovného prostredia v USA.

Ilustračný obrázok k článku Zámčanka za veľkou mlákou: Falošné úsmevy Američanov mi nevadia, domov sa tak ľahko nevrátim
Foto: Viktória Botošová

Ako ste odišli do zahraničia?

V Amerike som študovala na vysokej a zostala som tu aj po skončení štúdia.

Žijete v zahraničí. Je to výhradne kvôli práci?

Nie, kvôli štúdiu a potom najmä kvôli vyššej kvalite života.

Čo tam robíte, kde pracujete?

Som Senior Field Sales Analyst pre Kuehne + Nagel Inc. Som zodpovedná za províziový program pre celú USA a zodpovedná za KPI program. Je to bonusový program pre všetkých našich obchodných zástupcov. Robím mnohé analýzy predaja, som zodpovedná za všetky ciele, aby boli správne zadané v systéme. Čoskoro budem pracovať na veľkých korporátnych projektoch pre predaj v severnej Amerike, na ktorých tiež pracuje môj šéf.

Kde konkrétne žijete?

Atlanta, Georgia, USA.

Koľko žijete v zahraničí?

Zatiaľ 6 a pol roka a pevne verím, že sa v blízkej budúcnosti nebudem musieť vrátiť.

Aké skúsenosti ste v zahraničí nadobudli?

Osobné skúsenosti, ako samostatnosť, oťukala som sa v ďalekom svete, získala rozhľadenosť, iný pohľad na svet a samozrejme jazykové schopnosti. Profesionálne skúsenosti, ako nespočetné množstvo skúseností, od manažérskeho tréningu, cez email/phone etiketu, Microsoft Office vedomosti, prácu s dátami, logiku, prezentačné schopnosti, vystupovanie pred ľuďmi, možnosť zúčastniť sa mítingov s vysoko postavenými manažérmi a množstvo získaných kontaktov.

Rozmýšľate nad návratom?

Nestrašte.. :)

Aké sú rozdiely práce v zahraničí a na Slovensku?

Neporovnateľné ľudské vzťahy. Vždy usmievaví (i keď často falošné úsmevy) Američania. V práci panuje kľud a pohoda i vo vypätých situáciách, od manažérov vidno častejšie pochvalu než karhanie. Je tu veľká podpora manažérov pre nižšie postavených pracovníkov. V každom smere sú jasne dané pracovné podmienky a požiadavky od zamestnávateľa. Žiadne úplatkárstvo tu neexistuje. Firma koná v súlade so všetkými štátnymi a federálnymi zákonmi. Plat, profesionálne vystupovanie a chovanie sa vyžaduje od upratovačky až do CEO firmy. Taktiež neporovnateľné kariérne možnosti. Šikovní a pracovití ľudia sa v Amerike dostanú tak vysoko vo firme, ako len sami chcú. Rozdiely badať aj v pracovných podmienkach, pracovnom prostredí, kde firma poskytuje všetky pomôcky a tréning na to aby zamestnanec uspel v danej pozícii.

Čo vám tam lezie na nervy?

Vôbec nič!

V čom vidíte výhody/ nevýhody práce v zahraničí?

Za nevýhodu považujem, že som sa nenaučila business Slovenčinu. Samozrejme, že ovládam business English, ale ak by som sa vrátila domov bol by to pre mňa spočiatku problém, keďže nepoznám odborné výrazy.

Výhodou je, že firma pre ktorú pracujem má vo svojom zaujme, aby bol človek šťastný ako pracovne tak i v osobnom živote. Firma napríklad organizuje každý týždeň volejbalovú ligu a golf. Dva krát do mesiaca tiež uskutočňuje kultúrne a športové podujatia pre pracovníkov a ich rodiny.

V čom vidíte výhody/nevýhody práce na Slovensku?

Jediná výhoda je, že človek nemusí letieť domov na Vianoce. Stačí ísť vlakom..Nevýhody sú opakom všetkých výhod ktoré som už spomenula ohľadne práce v zahraničí.

Dá sa to zvládať psychicky? Predsa len tá vzdialenosť od rodiny.

Po 6 rokoch je Amerika môj domov :)

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie