Webnoviny - Svet

Zamestnanci KALI AGRO a SLO.VI v ostrom štrajku

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné SITA/AP HENCOVE 24. augusta (WEBNOVINY) – Zamestnanci textilných firiem KALI AGRO, s.r.o. a SLO.VI, s.r.o. so sídlom v Hencovciach začali v utorok popoludní ostrý štrajk. Dôvodom je nespokojnosť s výškou mzdy a neochota talianskeho zamestnávateľa pristúpiť na požiadavky odborárov. Krátko po štrnástej hodine sa takmer tristo žien zhromaždilo na parkovisku pred fabrikou s transparentmi „Chceme dôstojný život“, „Chceme primeranú mzdu“.

„S talianskymi investormi sme rokovali aj dnes popoludní, no rokovania skončili neúspechom – neboli ochotní pristúpiť na naše pôvodné požiadavky“, povedala v utorok predsedníčka odborovej organizácie oboch fabrík na výrobu pančúch Jana Polaščíková. Dodala, že žiadajú zvýšenie miezd pre všetkých pracovníkov, nielen pre ženy z výroby. „Je to na východe Slovenska zrejme prvý ostrý štrajk pre mzdy,“ doplnil člen predsedníctva Odborového zväzu (OZ) KOVO Jozef Balica. Podľa neho je správne, že ľudia konečne zdvihli hlavu a chcú sa postaviť proti nedôstojným podmienkam. „Zamestnanec má právo dostať takú mzdu, akú si vybojuje,“ povedal Balica.   Z vyše 350 zamestnancov štrajk svojím podpisom podporila výrazná väčšina. Dôvodom ostrého štrajku sú nízke mzdy a nespokojnosť s kolektívnym vyjednávaním. Priemerná čistá mesačná mzda v textilkách predstavuje 260 eur, čo je v hrubom 320 eur. Taliansky majiteľ ponúkol zvýšenie mzdy o jedno percento a určenie pohyblivej zložky pri stopercentnej dochádzke 25 eur a za plnenie normy 15 eur.

„Po vstupe do štrajku sme zvýšili aj naše požiadavky. Zarazil ma argument talianskych investorov, že je to viac ako minimálna mzda. Hej, v hrubom je to o pár eur viac, ale prečo nechce dať ľuďom viac, keď na vytvorenie pracovných miest dostal príspevok niekoľko stotisíc eur. Teraz už požadujeme zvýšenie miezd o 50 eur bez akýchkoľvek podmienok zo strany zamestnávateľa,“ povedal prezident OZ KOVO Emil Machyna. Dodal že sú ochotní rokovať s vedúcimi predstaviteľmi aj počas štrajku. "My sa nebudeme doprosovať. Teraz sú oni na ťahu. Oni kvôli zastavenej výrobe prichádzajú o zisky. A keď sa dozvieme, že najali štrajkokazov, čo je protizákonné, obrátime sa na súd,“ povedal Machyna. Doložil, že takéto dačo by si v Taliansku nedovolili. Súčasne varoval ženy, že môže ísť o beh na dlhú trať. „Nedajte sa zastrašiť, zajtrajšie ráno bude dôležité. Zlomí vás zamestnávateľ?“ pýtal sa Machyna štrajkujúcich žien. "Nie,“ zaznela odpoveď.

Balica štrajkujúcich informoval, že sa nemusia obávať vyhrážok zamestnávateľa, lebo ide o legálny štrajk, na ktorý majú právo zaručené ústavou. Dodal, že OZ KOVO v prípade potreby poskytne štrajkujúcim materiálnu a finančnú, ako aj právnu pomoc. Ako ďalej uviedol, pri fabrike budú stáť štrajkové hliadky, aby mali prehľad, či zamestnávateľ nenajal štrajkokazov. Zhromaždenie štrajkujúcich pred fabrikou sa má opäť konať v piatok.

Prítomní novinári sa snažili stretnúť aj s vedením firmy. Ako uviedol člen strážnej služby, o požiadavke novinárov informoval. „Talianski investori sa nechcú stretnúť a slovenský manažment z personálneho úseku má dovolenku,“ povedal vrátnik.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM