Zamestnanci spišskonovoveského Embraca sú v štrajkovej pohotovosti

Zamestnanci spišskonovoveskej spoločnosti Embraco Slovakia sú od pondelka (8.1.) v štrajkovej pohotovosti.

Ilustračný obrázok k článku Zamestnanci spišskonovoveského Embraca sú v štrajkovej pohotovosti
Zdroj: TASR

Potvrdil to člen Predstavenstva Odborového zväzu (OZ) KOVO Ján Šlauka s tým, že pracovníci firmy sa rozhodli pre tento krok po tom, čo postup kolektívneho vyjednávania s vedením nejde podľa ich predstáv.

Vyjednávania budú pokračovať

„Rokovania prebiehali aj za účasti sprostredkovateľa, aby sa našiel nejaký kompromis, nepodarilo sa a vyjednávania budú pokračovať vo štvrtok 11. januára. Základnou požiadavkou zamestnancov je zvýšenie miezd o 10 percent a nejaká forma 13. a 14. platu. Na tomto celom to stojí. Zamestnanci majú pri vyjednávaní kolektívnej zmluvy viacero požiadaviek, niektoré z nich boli splnené, o iných sa bude ešte rokovať,“ povedal Šlauka.

Rokovania medzi vedením spoločnosti a miestnou odborovou organizáciou OZ KOVO o mzdovej politike pre roky 2018 a 2019 majú za sebou 20 kôl a naďalej pokračujú. „Obe strany už dospeli k vzájomnej dohode pri viacerých bodoch novej kolektívnej zmluvy. Ďalšie diskusie sa zameriavajú predovšetkým na mzdovú politiku na najbližšie obdobie,“ uvádza v stanovisku najväčšieho zamestnávateľa v regióne Spiša Emília Gondeková z oddelenia komunikácie.

Návrh manažmentu

Návrh manažmentu podľa nej predpokladá posilnenie variabilnej zložky mzdy, ktorá bude vyplácaná len na základe lokálnych výsledkov závodu. Dodala, že návrh ráta aj s postupným zavedením 13. platu vo forme ročného bonusu. Embraco podľa aktuálneho návrhu okrem iného počíta so zvýšením základných miezd.

„Pre takmer polovicu zamestnancov by takéto navýšenie v priebehu najbližších dvoch rokoch predstavovalo viac ako 18-percentný nárast ich ročného príjmu oproti roku 2017,“ uviedla Gondeková s tým, že Embraco je otvorené ďalšiemu vyjednávaniu a nájdeniu optimálneho riešenia pre obe strany, zároveň si chce zachovať svoju konkurencieschop­nosť na trhu a pozíciu stabilného zamestnávateľa v regióne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR