Webnoviny - Svet

Zamestnanci ÚPN boli vraj prepustení svojvoľne, chcú žalobu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Prepustení zamestnanci Ústavu pamäti národa (ÚPN) zvažujú hromadnú žalobu pre výpovede, ktoré dostali od svojho šéfa Ivana Petranského.

Predseda Správnej rady ÚPN Petranský sa podľa jedného z prepustených Patrika Dubovského rozhodol prepustiť deviatich zamestnancov svojvoľne a výpovede neboli prerokované.

„Výpovede sú len rozhodnutím pána Petranského, odovzdal nám ich, ja som odmietol, nič som nepodpísal,“ povedal dnes médiám Dubovský po tlačovej besede šéfa ÚPN, ktorý vysvetľoval dôvody svojho konania.

Petranský prepúšťanie odôvodňuje nedostatkom peňazí, keďže ústav dostal o 60-tisíc eur menej ako v minulom roku a skoro o 200-tisíc eur menej, ako ústav požadoval vo svojom návrhu na rozpočet. Výpovede začnú platiť 1. februára s trojmesačnou výpovednou lehotou.

„My sme pripravení podať hromadnú žalobu na neplatnosť tejto výpovede na súde. Spravili sme si prvú základnú právnu analýzu a zdá sa, že text výpovede je právne neudržateľný, pretože nejde o nadbytočnosť v zmysle zákonníka práce,“ dodal Dubovský.

Rozpočet ÚPN, ale ani prepúšťanie podľa jeho slov nebolo schválené v správnej rade. Dubovský je presvedčený, že Petranský sa chce troch alebo štyroch ľudí úplne zbaviť. Nepohodlnými vraj sú Marian Gula, riaditeľ Sekcie evidencií ÚPN, Stanislav Labjak z tej istej sekcie, František Neupauer z referátu účastníkov protikomunistického odboja a aj Dubovský. Gula a Dubovský pôsobili v pracovnej skupine predsedníčky vlády na prípravu nového zákona o činnosti ÚPN.

Petranský by sa vraj mal naučiť hospodáriť

Petranský hovorí, že chápe kroky a konanie ľudí, ktorých sa redukcia týka. „Rozumiem tomu, že sa niektorí z nich snažia prepúšťanie zdôvodniť politickou motiváciou a že sa takýmto spôsobom, ale aj emotívnymi vyjadreniami, snažia sympatie verejnosti nakloniť na svoju stranu. Je to ľudské a pochopiteľné. Nie je to však korektné a pravdivé,“ dodal.

Ak má ÚPN naďalej vykonávať činnosť a úlohy, ktoré ústavu vyplývajú zo zákona, musel podľa vlastných slov siahnuť po takomto riešení. Petranský dnes opäť zdôraznil, že ak by ústav mal k dispozícii potrebné finančné zdroje, rozhodne by k takémuto riešeniu nepristúpil.

Prepustení nesúhlasia a oponujú, že Petranský, ktorý má pravdepodobne politické motívy, je aj zlý hospodár. „Nemá byť čo prepúšťané, táto inštitúcia dostane dotáciu a s tou dotáciou sa musí naučiť hospodáriť. Je to verejnoprávna inštitúcia, ktorá sa nemôže vyhovárať, že nemá peniaze,“ myslí si Dubovský.

Ústav podľa neho nemusí platiť drahé medzinárodné podujatia, hotely a letenky, dobrý riaditeľ sa má hlavne postarať o svojich zamestnancov.

Zamestnanci s výpoveďami dnes organizujú protestný pochod proti prepusteniu deviatich pracovníkov. Pochod sa začne pred budovou ÚPN na Námestí slobody v Bratislave a bude smerovať k buste Jána Langoša na Námestí SNP. Tam bude tichá spomienka na zakladateľa ústavu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM