Zo zahraničia

Západonílska horúčka dorazila do Česka: Nakazení sú dvaja ľudia, jedna žena zomrela

České ministerstvo zdravotníctva eviduje prvý prípad nákazy západonílskou horúčkou priamo v Česku, zistil portál iDNES.cz. Ako informoval vo štvrtok, v ČR sú touto chorobou momentálne nakazení dvaja ľudia, pričom prvý z nich sa s ňou vrátil začiatkom septembra z Grécka.

Ilustračný obrázok k článku Západonílska horúčka dorazila do Česka: Nakazení sú dvaja ľudia, jedna žena zomrela
Zdroj: TASR

„Tento rok evidujú hygienici dvoch pacientov sa západonílskou horúčkou. Jedného s importovanou nákazou, v lete sa nakazil v Grécku. Druhého s takzvaným autochtónnym ochorením, čo znamená, že ochorel v tuzemsku,“ povedala pre iDNES.cz hovorkyňa rezortu zdravotníctva Gabriela Štepanyová.

Bližšie informácie o pacientovi či mieste nákazy ale odmietla konkretizovať s tým, že ide o citlivé údaje, ktoré hygienici neposkytujú.

Rastislav Maďar, odborný garant Centier očkovania a cestovnej medicíny Avenier a vedúci Ústavu epidemiológie a ochrany verejného zdravia Lekárskej fakulty Ostravskej univerzity sa domnieva, že najpravdepodob­nejším miestom nákazy je oblasť na juhu Moravy, kde sa zistil vírus západonílskej horúčky u komárov i koní.

„Južná Morava pravdepodobne preto, že bezprostredne susedí s endemickými oblasťami v severnom Rakúsku a formálna štátna hranica komárov ani migrujúce vtáky nezastaví,“ uviedol Maďar.

V Česku sa doteraz všetky prípady nákazy touto chorobou týkali ľudí, ktorí si ju priviezli zo zahraničia. Za posledných 11 rokov českí lekári evidujú štyroch nakazených. Okrem dvoch aktuálne nakazených to boli dvaja ľudia v roku 2007 (nákaza z Cypru a Tanzánie).

„Dosiaľ nebol zaznamenaný žiadny prípad, že by vírus západonílskej horúčky bol prenosný z človeka na človeka,“ zdôraznila Štepanyová.

V prípade, že sa vírus bude šíriť aj v Česku, budú podľa ministerstva prijaté štandardné opatrenia. Jednou z možností je testovanie darcov krvi, krvných derivátov, orgánov, tkanív a buniek na prítomnosť nukleovej kyseliny vírusu.

Západonílska horúčka sa tento rok vo zvýšenej miere šíri takmer v celej Európe. K 21. septembru bolo v Európskej únii nahlásených 1134 prípadov ochorenia a v susediacich krajinách ďalších 370 prípadov. Stopätnásť ľudí už zomrelo. Za celý minulý rok pritom lekári evidovali len 207 chorých a o rok skôr 225. Vírus sa šíri aj v mnohých nových oblastiach, kde v minulých rokoch zaznamenaný nebol.

Transfúzne stanice majú z preventívnych dôvodov odmietať darcov krvi, ktorí sa vrátili z rizikových oblastí, a to po dobu 28 dní. Na otázku iDNES.cz napríklad zástupcovia nemocníc v Moravskosliezskom kraji potvrdili, že ich krvné centrá a transfúzne stanice takéto nariadenia striktne dodržiavajú.

Západonílsku horúčku prenášajú najmä komáre rodu Culex, inkubačná doba trvá tri až 14 dní. „Nákaza prebieha v 80 percentách prípadov bez príznakov, asi u pätiny nakazených sa vyskytne zjavné ochorenie s horúčkou, bolesťami hlavy, únavou, nevoľnosťou, zvracaním, prípadne vyrážkami,“ opísal priebeh ochorenia Štátny zdravotný ústav.

Zomrel prvý človek, ktorý sa na území Českej republiky nakazil západonílskou horúčkou. Ide o 72-ročnú ženu, ktorá počas inkubačnej doby preukázateľne nebola v zahraničí. Televízii Nova túto správu vo štvrtok potvrdil námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula. Podľa hygienikov zomrela žena z južnej Moravy v auguste v nemocnici. Mala však aj ďalšie vážne zdravotné problémy.

„Podľa všetkých zistených skutočností ide o ženu ročník 1946, podľa testov, ktoré boli vykonané, ide skutočne o západonílsku horúčku,“ uviedol Prymula. „Ten človek pochádza z južnej Moravy, býva tam, a v inkubačnej dobe, ktorá je 3–14 dní, nenavštívil žiadnu endemickú oblasť. Tým pádom mohlo dôjsť k nákaze len na našom území,“ doplnil český epidemiológ Rastislav Maďar.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie