Správy

Zásielka v poštovej schránke: Poisťovne zaslali už desaťtisíce ročných zúčtovaní

V týchto dňoch dostali ročné zúčtovanie poistného za vlaňajšok už desaťtisíce ľudí. Informovali o tom štátna aj obe súkromné zdravotné poisťovne.

Ilustračný obrázok k článku Zásielka v poštovej schránke: Poisťovne zaslali už desaťtisíce ročných zúčtovaní
Zdroj: TASR

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pošle ročné zúčtovanie vyše 610 000 poistencom. „K prvému augustu spracovala 605 000 výsledkov ročného zúčtovania poistného za rok 2017. Odoslala už takmer 387 000 výsledkov poistencom a platiteľom poistného,“ informovala TASR hovorkyňa poisťovne Viktória Vasilenková.

Takmer 75 000 zúčtovaní bolo odoslaných do elektronických schránok platiteľov poistného zriadených na Ústrednom portáli verejnej správy. Štátna poisťovňa upozorňuje všetkých, ktorí majú e-schránku aktivovanú zo zákona, aj tých, ktorí si ju aktivovali zatiaľ dobrovoľne, aby jej obsah zodpovedne kontrolovali. Vasilenková upozornila, že sa tak dá vyhnúť neuhradeniu nedoplatku na poistnom a následnému možnému zverejneniu v zozname dlžníkov či exekučnému vymáhaniu pohľadávky.

Samostatne zárobkovo činné osoby budú mať v ePobočke k dispozícii aj ďalšiu dôležitú informáciu – výpočet preddavku na poistné od 1. januára 2019 do 31. decembra 2019. „Poistenci, ktorí nevedia, či splnili podmienky na vykonanie ročného zúčtovania, si môžu túto skutočnosť overiť na internetovej stránke VšZP,“ pripomenula hovorkyňa štátnej poisťovne.

Súkromná poisťovňa Dôvera podľa jej PR manažéra Branislava Cehlárika zatiaľ stihla vykonať ročné zúčtovanie u viac ako 206 000 poistencov z celkového počtu približne 360 000 osôb. „Urobili sme tak v prípade skupiny živnostníkov, ktorí podali daňové priznanie, a taktiež poistencom, s ktorými sa priamo zúčtovávame. Momentálne prebieha doručovanie Výkazov nedoplatkov a Oznámení o výsledku klientom. Na vykonanie ročného zúčtovania za rok 2017 nám zostala skupina hromadných platiteľov, zamestnávateľov a ich zamestnancov, s ktorými sa zúčtovávame cez zamestnávateľa, a tiež skupina poistencov, ktorí požiadali o odklad podania daňového priznania za rok 2017 do 30. septembra 2018,“ uviedol. Ročné zúčtovanie za rok 2017 týmto skupinám poisťovňa Dôvera vykoná a doručí v druhej polovici septembra.

Hovorca súkromnej poisťovne Union Matej Neumann uviedol, že poisťovňa spracováva v tomto roku viac ako 120 000 ročných zúčtovaní.

Zdravotné poisťovne sú povinné vykonať ročné zúčtovanie poistného za minulý rok do konca septembra tohto roka, v prípade osôb s odkladom podania daňového priznania sa termín posúva o mesiac neskôr. Posielajú ich napríklad podnikateľom či samoplatiteľom. Pokiaľ je preplatok alebo nedoplatok nižší ako päť eur, zdravotná poisťovňa oznámi výsledok ročného zúčtovania do konca roka.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM