Webnoviny - Svet

Zástupcom obvinenej starostky sa má stať jej vlastný syn

WEBNOVINY.SK

RIMAVSKÁ SOBOTA 14. augusta (WEBNOVINY) – Starostka Rimavskej Seči Márta Stubendek v pondelok na obecnom rokovaní odvolala z funkcie svojho doterajšieho zástupcu, poslanca Zoltána Ambrúzsa, nahradiť ho má jej syn, tiež obecný poslanec Ákos Stubendek.

Informáciu pre agentúru SITA potvrdila starostka. Podľa jej slov to nie je definitívna zmena, chce, aby si do konca volebného obdobia funkciu zástupcu vyskúšali všetci poslanci za SMK i tí, s ktorými sa jej dobre spolupracuje.

Niektorým členom obecného zastupiteľstva sa však postup starostky nepáči, plánujú zbierať podpisy za jej odvolanie. Ako pre SITA uviedla starostka, dôvodom jej rozhodnutia bola aj nepriaznivá finančná situácia obce.

Jej bývalý zástupca mal slušnú odmenu a nesúhlasil so znížením, ostatní by mali funkciu vykonávať za polovicu, čím by sa malo ročne ušetriť asi štyritisíc eur. Zmena vo funkcii zástupcu starostky podľa nej vyplynula aj z kuloárnej snahy poslancov.

Na otázku, prečo začala vlastným synom uviedla, že jej to radili ostatní poslanci. Ako dodala, Ákos Stubendek je v poslaneckom zbore najmladší, onedlho bude končiť školu a možno sa z obce odsťahuje.

„Možno keď by na neho prišiel rad, už tu nebude,“ poznamenala Stubendek. Konanie starostky sa niektorým opozičným poslancom nepáči už dlhší čas, chceli začať s petíciou na jej odvolanie, čakali však na rozhodnutie súdu.

Vinná zo sprenevery

Starostku okresný sudca ešte v marci uznal vinnou zo sprenevery, ona sa však odvolala, preto vo veci bude rozhodovať krajský súd. Vymenovanie starostkinho syna do funkcie zástupcu bolo impulzom na zbieranie podpisov za odvolanie Márty Stubendek.

„Musíme jej ukázať, že si nemôže robiť čo chce, aj keď odvolanie a vymenovanie zástupcu je v súlade so zákonom,“ povedal pre Rimava.sk jeden z obecných poslancov Zoltán Pósa (Smer-SD), podľa ktorého je to však proti morálnym zásadám.

Ako dodal, na pondelňajšom rokovaní sa starostky pýtal na dôvod zmien vo vedení obce, no dočkal sa iba odpovede, že starostka dôvody má, no nemusí ich poslancom vysvetľovať. Pósa, ktorý je zároveň predsedom finančnej komisie pri obecnom zastupiteľstve tiež uviedol, že obecná kasa je prázdna. V súvislosti s revitalizáciou centrálnej zóny obce museli prijať preklenovací úver vo výške viac ako 470 tis. eur.

„Iba mesačné úroky činia dvetisíc eur,“ zdôraznil pre SITA Pósa, podľa ktorého ich starostka informovala, že obec na prefinancovaní stratí približne 10 tis. eur. Podľa Stubendekovej ministerstvo však už dlžnú sumu uhradilo a úver budú vedieť zaplatiť jednorazovo. Starostka priznala, že je potrebné šetriť, navrhovať bude aj zníženie odmien poslancov.

Zlá finančná situácia v obci

„Šetriť treba,“ povedala Stubendek, ktorej poslanci odsúhlasili maximálny možný plat starostu, konkurujúci aj niektorým primátorom miest. Na otázku, či plánuje šetrenie aj na svojej odmene, uviedla, že by bolo korektné, keby sa šetrenie navrhlo vo všetkých sférach.

Starostku čaká v septembri pojednávanie na krajskom súde. Odvolala sa voči rozhodnutiu okresného súdu, ktorý ju na jar uznal vinnou zo sprenevery a uložil jej podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 12 mesiacov. Zároveň jej uložil trest zákazu vykonávať funkciu starostu obce na tri roky a náhradu škody vo výške viac ako tritisíc eur.

Prokurátor jej kladie za vinu, že ako starostka bez predchádzajúceho rozhodnutia obecného zastupiteľstva a v rozpore so zásadami nakladania s finančnými prostriedkami obce dala pokyn, aby z obecnej kasy boli uhradené faktúry pre právnika.

Ten mal starostku aj niekoľkých poslancov zastupovať v konaní pred Ústavným súdom SR, ktorý rozhodoval o platnosti komunálnych volieb konaných v roku 2006. Voľby boli vtedy vyhlásené za neplatné. Starostka svojím konaním spôsobila obci škodu viac ako 3 100 eur. Ako starostka na pojednávaní uviedla, necíti sa byť vinnou.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM