Aktualizované ELA Rôzne

Zasypané cesty, domácnosti bez elektriny: Česko zasiahla snehová KALAMITA! Blíži sa aj k nám?

Husté sneženie v Stredočeskom a Juhočeskom kraji komplikuje od utorka rána cestnú aj železničnú dopravu.

Ilustračný obrázok k článku Zasypané cesty, domácnosti bez elektriny: Česko zasiahla snehová KALAMITA! Blíži sa aj k nám?
3
Galéria

Na cestách sa tvoria kolóny, v okrese České Budějovice nejazdia vlaky v deviatich úsekoch. Sneh spôsobil problémy aj v energetike. Informuje spravodajkyňa TASR na základe informácií Českých dráh, Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ), Polície ČR a stanice ČT24.

Snehová kalamita

V Stredočeskom a Juhočeskon kraji napadlo na niektorých miestach okolo desať centimetrov nového ťažkého snehu. Ten poškodil trakčné vedenie na železničnom koridore z Českých Budějovíc do Prahy aj do Plzne.

„V súvislosti so snehovou kalamitou Správa železníc v južných Čechách aktuálne eviduje deväť úsekov, na ktorých je prerušená prevádzka. Z prevažnej väčšiny je to z dôvodu veľmi ťažkého mokrého snehu, ktorý napadal na stromy a tie sa nahli na trakčné vedenie,“ povedal vo vysielaní ČT24 hovorca Správy železníc ČR Dušan Gavenda.

Dodal, že v niekoľkých prípadoch padli stromy priamo na trať. Podľa informácií Českých dráh nejazdia medzinárodné vlaky v úseku Linec – České Budějovice – Praha.

Na mnohých miestach nezaviedli ani náhradnú autobusovú dopravu, pretože situácia je komplikovaná aj na cestách. Problémy majú najmä autobusy v Stredočeskom kra­ji.

Pomaly sa jazdí aj na diaľnici D1 pred Prahou. Polícia pre stojace kolóny kamiónov uzavrela na dve hodiny diaľnicu D3 od mesta Tábor v smere do Prahy. Obchádzkovú trasu pre zlú zjazdnosť ciest v okolí nestanovila.

Bez elektriny

Okrem komplikácií v doprave spôsobil mokrý sneh problémy aj v energetike. Na juhu Čiech a v časti Vysočiny je podľa stanice ČT24 približne 22-tisíc domácností bez elektriny.

Aktuálne sneží v páse, ktorý sa tiahne od hranice Juhočeského kraja s Vysočinou smerom na sever cez Stredočeský kraj až do Libereckého kraja.

Výstraha Českého meteorologického ústavu pred snežením platí v Juhočeskom kraji, Vysočine a Pardubickom kraji do 14.00 h. Očakáva sa, že medzitým môže napadnúť ďalších šesť centimetrov nového mokrého snehu.

Počasie na Slovensku

Komplikácie sú hlásené aj zo severného Rakúska. Sneží v celej oblasti od rakúsko-nemeckých hraníc až po Sankt Polten. Polícia varuje vodičov na hlavnej rakúskej diaľnici A1 aby jazdili len so zimnými pneumatikami, informuje iMeteo.sk.

Naše územie sa nachádzalo v o čosi teplejšom vzduchu, a tak nočné zrážky, ktoré nad naše územie prišli priniesli predovšetkým dážď.

Aktualizované 16:24 Podľa informácii SHMÚ napadlo v Lome nad Rimavicou už viac ako 20 cm snehu. Uvedená oblasť patrí k najviac postihnutým dnešným snežením na našom území.

Snežilo len vo vyšších polohách. To sa však teraz začína meniť a hranica sneženia klesá spolu s tým, ako sa nad naše územie natláča od západu studený vzduch.

Hranica sneženia sa aktuálne pohybuje okolo výšky 800 metrov, ale od západu postupne klesá. V priebehu dnešného popoludnia by sa snehové vločky mali vyskytovať už aj na severe Slovenska a zajtra sa potencionálne vločky objavia aj na ďalších miestach.

„Studený vzduch sa totiž natlačí nad celé naše územie a v nadchádzajúcich dňoch prinesie snehové vločky aj do nížin. Snehové vločky sa už popoludní môžu objaviť na severozápade Slovenska,“ dodáva iMeteo.

Zdroj: imeteo.sk/dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM