KAW Magazín Lifestyle

Z obchodov ako prvé miznú nie príliš zdravé potraviny. Ako sa zásobiť v časoch pandémie?

Naša imunita sa nezaobíde bez množstva vitamínov. V obchode si teda navlečte rukavice a vyberajte zdravé potraviny!

Ilustračný obrázok k článku Z obchodov ako prvé miznú nie príliš zdravé potraviny. Ako sa zásobiť v časoch pandémie?
3
Galéria
Zdroj: NATURHOUSE

Každá zmienka o sprísnení opatrení voľného pohybu osôb či karantény v ľuďoch vyvoláva nepokoj a ďalšiu vlnu nákupnej horúčky. Z regálov potravín mizne predovšetkým múka, ryža, cestoviny a konzervy. Nie je to však najšťastnejši­a voľba.

Čerstvým mäsom proti viróze

Spomínané potraviny totiž nemajú takmer žiadnu výživovú hodnotu a sú to, teda až na mäsové konzervy, takmer čisté rafinované sacharidy. Nadmerný prísun týchto látok potláča funkciu imunitného systému, ktorú chce mať určite teraz každý človek naštartovanú na turbo výkon.

Ani mäsové konzervy tento profil povzbudivo nevylepšia. Je známym faktom, že spracované mäsové výrobky, paštéty a údeniny sú jednými z najhorších potravín podporujúcich vznik diabetu tzv. druhého typu. Bielkoviny telo v boji proti obávanej viróze potrebuje. Preto sa výživoví poradcovia zhodujú na tom, že je lepšie kupovať čisté, menej tučné mäso, prevažne morčacie, králičie, hovädzie, prípadne kuracie.

Časť nespotrebovaného mäsa môžeme dať do mrazničku. Ďalšie boxy v mrazničke prenechajte rybám. Obsahujú protizápalovo pôsobiace omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú mozog a nervovú sústavu preťaženú stresom posledných dní.

Konzervy, ktoré sa zídu

Existujú však konzervy, ktoré vášmu zdraviu prospievajú. „Patria medzi ne „rybičky“ – sardinky či tuniaky, a to najmä vo vlastnej šťave. Konzervy, ktoré sa oplatí kúpiť sú tiež paradajky či paradajkové passaty. Sú z nich nielen skvelé paradajkové polievky či omáčky, ale podusíte či upečiete s nimi mäso zdravým stredomorským spôsobom s množstvom sušených byliniek ako je rozmarín, tymian, oregano či bazalka. V takomto jedle samozrejme bude dobre chutiť aj u nás toľko obľúbený cesnak či cibuľa, ktoré vydržia dlho v špajze a zvlášť v časoch hroziacich vírusových epidémií s nimi nešetríme,“ odporúča výživová poradkyňa Štěpánka Kutišová.

Detox zeleniny

Naša imunita sa nezaobíde bez množstva podporných vitamínov, takže kým môžeme, v obchode si navlečieme jednorazové rukavice a vyberáme všetky druhy citrusov, jabĺk, hrušiek, šalátov, čerstvých bylín vrátane medvedieho cesnaku, zeleru, brokolice, reďkoviek, kalerábu a ďalších. Zeleninu a ovocie môžeme podrobiť dezinfekčnej a detoxikačnej „kúre“ v roztoku s jedlou sódou.

Kyslá dobrota

Veľkým pomocníkom pri posilňovaní imunity je tiež domáca kvasená kapusta. „V menších prevádzkach lokálnych potravín či menších predajniach zeleniny, sa dá kúpiť dostatočná zásoba nepasterizovanej kyslej kapusty. Môžete si ju aj vyrobiť doma. Má dostatok vlákniny a probiotických baktérií, ktoré uľahčujú zažívanie tak a dočasne nahradia zásobu čerstvej zeleniny,“ odporúča Štěpánka Kutišová z NATURHOUSE.

Kvalitné oleje

Pre prípad dlhších výpadkov v zásobovaní rodiny by sme nemali zabúdať ani na dostatočnú zásobu kvalitného olivového či avokádového oleja. Ak patríte k milovníkom masla, tak ho spracujte do podoby tzv. masla rozpusteného, ktoré má vysokú trvanlivosť. Aj balenie kokosového oleja môže byť vhodným doplnkom jedálnička.

Akú prílohu vybrať?

Aj prílohy a sacharidy môžu byť zdravé. Bolo by však dobré, aby z regálov mizli skôr vrecúška so šošovicou a fazuľou a spolu s nimi zdravé korenie, ktoré ich prípravu vhodne podčiarkne. Takým je kurkuma, zázvor, sušené bylinky a ďalšie. Vhodným prílohovým jedlom sú aj varené zemiaky.

Obchody sú pripravené aj na náročnejších fajnšmekrov, ktorí vyhľadávajú bezlepkové prílohy typu pohánka či quinoa. Veľkému množstvu spotrebiteľov tiež imponuje jednoduchá príprava kuskusu či bulguru. Ak tieto obilniny doplníme o čerstvú zeleninu a bylinky, môžu byť príjemným spestrením domáceho jedálnička.

Bežné cestoviny môžeme vymeniť za cestoviny z červenej šošovice, alebo tzv. sklenených rezancoch z fazuliek mungo, ktoré nájdeme v predajniach ázijských potravín. Hodiť sa môže aj krabicové balenie nesíreného kokosového mlieka.

Korenie ako zlatý klinec

Súčasťou chutného je jedla je aj korenie. Obed či večeru zaujímavo doplní napríklad mletá rímska rasca či koriander a tiež zmesi karí či karí pást. Z bežných jedál tak pripravíme množstvo delikates a spríjemníme si dni, ktoré trávime viac ako kedykoľvek predtým v rodinnom kruhu.

Zdravé a nezdravé potraviny
3
Galéria
Zdroj: NATURHOUSE
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM