Webnoviny - Svet

Záujem domácností o dotácie na kolektory a kotly neutícha

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Záujem domácností o štátne dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu neutícha ani v tomto roku. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) od začiatku tohto roka do 15. júlu eviduje celkovo 1 583 žiadostí o poskytnutie dotácie s približnou požadovanou sumou 1,5 mil. eur. Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka odboru komunikácie SIEA Katarína Antalová, najviac tvoria žiadosti o dotácie na slnečné kolektory. „Z celkového množstva evidovaných žiadostí v tomto roku je 1 175 žiadostí o dotáciu na slnečné kolektory,“ spresnila Antalová. Na nové žiadosti je v tomto roku k dispozícii 2,67 mil. eur.

Do konca minulého roka štát rozdal v rámci programu vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie 4 115 žiadateľom dotácie v celkovej hodnote vyše 3,9 mil. eur. Domácnosti sa aj v predošlých rokoch najviac zaujímali o dotáciu na solárne kolektory. Tie väčšina domácností podľa agentúry využíva na ohrev teplej vody. Medzi regióny s najväčším počtom zaevidovaných inštalácií kolektorov patril ku koncu minulého roka Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj. O dotovanie kotlov mali záujem predovšetkým obyvatelia stredoslovenského regiónu.

Ako vyplýva zo zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktorý nadobudol účinnosť od 1. júla tohto roka, na kúpu slnečného kolektora pre rodinný dom štát poskytne dotáciu vo výške 200 eur za meter štvorcový pri inštalácii do ôsmich metrov štvorcových. Bytové domy môžu žiadať o poskytnutie dotácie na kúpu kolektorov vo výške 100 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy, avšak maximálna dotácia je obmedzená na tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome. Domácnosti môžu požiadať o podporu aj pri kúpe kotlov na biomasu. Záujemcovia môžu získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla, maximálne však 1 000 eur.

Domácnosti si môžu podať žiadosť o poskytnutie dotácie po ukončení inštalácie zariadenia prostredníctvom pracovísk administrátora programu, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. V prípade rodinných domov si žiadosť môžu podať vlastníci nehnuteľnosti na oba typy zariadenia. V prípade bytových domov je možné žiadať len o podporu na slnečné kolektory a žiadateľom by mal byť správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM