Správy Regióny Rôzne

Zaujímavý nápad v Michalovciach: Veď sledujte, na čo poslúžil starý výklad

V metropole Zemplína môžete na vlastné oči vidieť zaujímavý nápad zrealizovaný v praxi. Veď si pozrite, na čo slúži starý výklad.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavý nápad v Michalovciach: Veď sledujte, na čo poslúžil starý výklad
13
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk

Chodíte pri nej denne a možno ste si ju ešte nevšimli. Galéria DODO je totiž vo výklade na michalovskom námestí. Za sebou má už niekoľko výstav a ďalšie ju čakajú.

Umenie vo výklade

V jednom z presklenných výkladov pred uzatvoreným OD DODO v Michalovciach môžete nájsť rôzne inštalácie umelcov, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Ide o Galériu DODO, ktorá vznikla z iniciatívy a z potreby navrátiť súčasné umenie do mesta Michalovce. Projekt je financovaný štipendiom z Fondu na podporu umenia.

„Nakoľko ide o malé okresné mesto, kde predsa len umenie nezohráva až takú dôležitú rolu, chceli sme dostať súčasné témy a trendy čo najbližšie k ľudom,“ povedala kurátorka Galérie DODO Lívia Valková.

Umelci sa z klasického galérijneho priestoru presunuli do výkladu vo verejnom priestore. „Je neprehliadnuteľný a tým pádom zasiahne čo najväčšie množstvo občanov – divákov,“ doplnila Valková.

Zamerané aj na konzum

Významnú úlohu v celom projekte realizácie galérie zohrávala samotná stavba obchodného domu DODO, ktorú navrhla významná česká architektka Ružena Žertová. „Myslíme si, že je krásna (ak nie je skrytá pod nánosom reklamy) a je potrebné na ňu nahliadať v čo najlepšom svetle, aj ked bola vybudovaná v minulom režime,“ povedala Valková o spomínanej budove.

Tématicky sú výstavy zamerané na konzum, ekológiu a súčasné problémy s nimi späté. „Je dôležité na to poukazovať a umenie má tú schopnosť,“ doplnila kurátorka.

Galéria bude fungovať do konca júla aj z dôvodu očakávanej rekonštrukcie výkladov a obchodného domu. Je to len krátkodobá intervencia, ktorá poukazuje na to, že aj takto sa priestor v meste môže využiť.

Tancujúce sáčky

Pri Galérii DODO je podľa kurátorky nutný mierny nadhľad a netreba očakávať tzv. vysoké či tradičné umenie. „Ide hlavne o objekty a 3D inštalácie a nielen klasické obrazy, ktoré by boli viac stratené a zanedbateľné medzi reklamou a pútačmi v meste.“

Vo výklade prebehli výstavy prevažne lokálnych umelcov z Michaloviec a okolia alebo východného Slovenska. Trvajú vačšinou celý mesiac, ale niekedy sú kvôli technologickej náročnosti aj kratšie.

Kratšou bola aj ostatná výstava Dancing Machine- tancujúce sáčky, ktorú museli odinštalovali skôr a nahradili ju 15 vrecami oblečenia. Tie upozorňujú na módny priemysel a to do 1. mája 2019. Nasledujúca vernisáž bude 10. mája o 19:00 hod., kde sa predstaví Milan Ladyka.

My sme sa boli pozrieť na inštaláciu Cverna od Michala Linera a Tancujúce sáčky od Jakuba Pišeka, ktoré uvidíte v našej fotogalérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Výklad pred obchodným domom v našom meste? Je z neho galéria
13
Galéria
Foto: Veronika Ondo-Cholewová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM