Webnoviny - Svet

Zbraňová novela podľa Pada nerieši problém, na ktorý reaguje

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Návrh novely zákona o zbraniach a strelive z dielne ministerstva vnútra nerieši problém, pre ktorý je tento zákon prijímaný, teda pre vlaňajší masaker v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. V parlamentnej rozprave k novele to vyhlásil poslanec Martin Pado z SDKÚ-DS. „Dovolím si tvrdiť, že tu kauzálna súvislosť nie je,“ zdôraznil.

Za masaker môžu sociálne problémy, povedal Pado Ako Pado poukázal, nedošlo k preukázaniu toho, že vražda v Devínskej Novej Vsi sa stala preto, čo sa v novele upravuje. „Vražda, ktorá sa stala, sa v prvom rade stala preto, lebo dlhodobo nebol riešený problém, na ktorý páchateľ neraz poukazoval,“ priblížil. Tým boli spoločenské problémy spojené so susedmi. Chyba bola podľa Pada v tomto prípade v nekonaní verejného sektora. „Nie je pravda, že boli predtým od Ľubomíra Harmana nejaké sťažnosti. To ste si vymysleli teraz,“ zareagoval na neho minister Lipšic.

Psychotesty sú podľa Pada ťažko kvantifikovateľné a merateľné Pado nepovažuje za vhodné navrhované zavádzanie psychotestov, ktoré sú podľa neho ťažko kvantifikovateľné a merateľné. Aj z minulosti poznáme podľa neho v našej krajine prípady, že aj ľudia, ktorí prešli psychodiagnos­tickými vyšetreniami, neskôr mali na svedomí vraždy. „Nikto z predkladateľov netvrdí, že psychologické vyšetrenia sú zázračný liek, ale podľa mojej mienky môžeme robiť opatrenia, ktoré budú riziko vrážd eliminovať,“ oponoval mu Lipšic.

Kritike podrobil Pado aj navrhovaný vstup do ľudského obydlia na kontrolu zbrane. „Odmietam akýmkoľvek spôsobom umožniť nekontrolované opakované a často vymyslené vstupy do obydlia na kontrolu zbrane,“ uviedol. Podľa neho je síce potrebné prijať určite opatrenia, „ale treba o nich diskutovať a netreba ich prijímať po zlyhaniach jednotlivca“. Ako dodal, týmto návrhom netrafil šéf rezortu vnútra to, čo trafiť chcel. Cieľom novely zákona o strelných zbraniach a strelive je sprísniť podmienky na získanie zbrojného preukazu, zaviesť povinné psychotesty pre žiadateľov i držiteľov, plánuje tiež úplný zákaz držby samonabíjacích zbraní. Návrh zákona ďalej preraďuje samonabíjacie palné zbrane z kategórie zbraní používaných na športové účely do kategórie zakázaných zbraní. Po novom sa na tieto zbrane nebude vzťahovať ani výnimka na zberateľské účely.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM