Webnoviny - Svet

Zdigitalizované kino v Malackách dnes slávnostne otvoria

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – V Malackách dnes otvoria staronové kino Záhoran s modernou digitálnou formou premietania filmov.

Zdigitalizovanie malackého kina finančne podporili Audiovizuálny fond sumou 34-tisíc eur, Bratislavský samosprávny kraj dvoma tisícami eur. Prispeli aj súkromné spoločnosti.

„Kiná, ktoré neprejdú v dnešnej dobe digitalizáciou, nemôžu konkurovať novým moderným technológiám. Preto aj vďaka teraz investovaným finančným prostriedkom sa môžu nielen obyvatelia Malaciek, ale aj celého Záhoria venovať plnohodnotnému kultúrnemu vyžitiu,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Podnet na zdigitalizovanie kina podalo Mestské centrum kultúry, ktoré kino prevádzkuje. Ako sa konštatuje v tlačovej správe BSK, čoraz zriedkavejšie sa totiž vyrábajú 35-milimetrové filmy, nahrádzajú ich digitálne nosiče a očakáva sa úplný zánik starých kinofilmov. Kvalita 35-milimetrového filmu prepravou a používaním rýchlo klesá a distribúcia snímok na digitálnych nosičoch je oveľa lacnejšia a efektívnejšia.

V horizonte niekoľkých rokov budú audiovizuálne diela len v digitálnej forme a terajšie zabezpečenie kín neumožňuje publikovať takéto formáty. Ako prvý krok digitalizácie sa realizovala etapa zahŕňajúca 2D systém, v ďalšej etape nainštalovali 3D systém.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM