Zo Slovenska

Zdravotné sestry bijú na poplach: Sme enormne psychicky aj fyzicky preťažené!

Počet sestier nakazených novým koronavírusom neustále narastá. Sú vyčerpané, a hovoria tiež o katastrofálnom krízovom riadení a nepripravenosti pracovísk.

Ilustračný obrázok k článku Zdravotné sestry bijú na poplach: Sme enormne psychicky aj fyzicky preťažené!
Zdroj: TASR/AP

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) upozorňuje na enormné psychické a fyzické preťaženie sestier a pôrodných asistentiek v čase pandémie ochorenia COVID-19.

Vyčerpané sestry

Prezidentka komory Iveta Lazorová preto považuje za dôležité, aby sa zamestnávatelia starali o duševné zdravie sestier. Mnohé sestry a pôrodné asistentky sa podľa nej stále necítia byť ani správne ohodnotené. Informoval o tom riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober.

Počet sestier nakazených novým koronavírusom podľa komory neustále narastá. „Máme informácie z regiónov, ako sú sestry nútené sa starať o pacientov nakazených koronavírusom a tých, ktorí nakazení nie sú, bez adekvátnych ochranných pomôcok. V mnohých prípadoch sa o nich stará tá istá sestra,“ upozornil Kober. Sestry podľa neho hovoria tiež o katastrofálnom krízovom riadení a nepripravenosti pracovísk po technickej i materiálnej stránke.

„Zdravotníci z rôznych oddelení či ambulancií sú posielaní na ‚covidové‘ oddelenia bez predchádzajúcej prípravy, zaškolenia, často sa učia cez videá uverejnené na sociálnych sieťach a následne s obavami a strachom vchádzajú do infekčného prostredia,“ priblížil ďalej. Doplnil, že zo zariadení sociálnych služieb sestry často ani neodchádzajú domov, aby boli izolované od rodín a nenakazili klientov. „O finančnej kompenzácii v zmysle infekčných príplatkov v mnohých prípadoch nie je ani počuť,“ poznamenal.

Enormné pracovné zaťaženie pripisuje SK SaPA nedostatku sestier, strachu z nakazenia seba a vlastných rodín, zanedbávaniu vlastnej domácnosti a výchovy detí spolu s finančnými tlakmi, dlhými zmenami s nedostatkom jedla a pitia, nedostatkom osobných ochranných prostriedkov a opakovanými úmrtiami pacientov a už aj kolegov. Upozorňujú tiež na správy o slovných či fyzických útokoch na sestry, ktoré pracujú s pacientmi s ochorením COVID-19.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM