Webnoviny - Svet

Zdravotníci vyhlásili od 1. apríla štrajkovú pohotovosť

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Marián Angelovič BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Slovenským zdravotníkom došla trpezlivosť. Po piatkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom totiž avizujú štrajkovú pohotovosť. „Aj dnes nás minister zdravotníctva nemohol uspokojiť, predpokladám, že od 1. apríla bude vyhlásená štrajková pohotovosť vo všetkých zdravotníckych lôžkových zariadeniach, ktorým ponúkajú zdravotné poisťovne nižšie zmluvy pri raste vstupov,“ vyhlásil šéf odborárov Anton Szalay.

Konkrétna forma štrajkovej pohotovosti by pritom mala byť známa budúci pondelok, dotýkať sa ale podľa Szalaya bude všetkých. „Bude to spoločný tlak,“ skonštatoval. Naznačil však, že jednou z jej foriem by mali byť informácie o konaní štrajkovej pohotovosti na dverách ambulancií. Odborári sa zároveň dohodli, že 1. apríla uskutočnia pred Ministerstvom zdravotníctva SR protestné zhromaždenie. K hrozbe reálneho štrajku sa zatiaľ Szalay vyjadriť nechcel, nevylúčil ho však.

Petíciu za zlepšenie zdravotníctva podpísalo 8000 ľudí

Podľa zdravotníkov je nevyhnutné, aby do zdravotníctva prišli nové zdroje. Szalay naznačil, že by to mohlo byť formou otvorenia štátneho rozpočtu, alebo dokonca formou pôžičky, ktorú by si zobral rezort zdravotníctva. Zdravotníci zároveň žiadajú zastavenie transformácie nemocníc, stabilizáciu zamestnancov, ako aj navýšenie platieb za poistencov štátu v roku 2012 na úrovni 5,5 percenta z vymeriavacieho základu. Ich žiadosti by pritom mali byť splnené už do 1. apríla.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM