Triumf, na ktorý čakal viac ako rok. Presne 461 dní! Taký dlhý čas trvalo cyklistovi Petrovi Saganovi, aby sa radoval z etapového prvenstva.

Ilustračný obrázok k článku Že SAGAN patrí do starého železa? Ani náhodou, na Giro predviedol famóznu šou! FOTO
10
Zdroj: TASR/AP

Tridsaťročný jazdec stajne Bora-Hansgrohe dominoval v 10. etape Giro d'Italia. Dočkal sa prvého víťazstva od 10. júla minulého roka, keď vyhral 5. etapu na Tour de France. Na konte tak už má úspechy na všetkých troch podujatiach Grand Tours.

Geniálny Peter

Rodák zo Žiliny zakončil náročnú, 177-kilometrovú zvlnenú etapu z Lanciana do Tortoreta, sólovým dojazdom do cieľa. Inak hral počas celého dňa prím, keďže bol neustále na čele a dokonca v úniku. V kariére si pripísal 114. triumf a na Gire sa presadil hneď pri svojej premiérovej účasti. Na Tour uspel dvanásťkrát, na Vuelte dosiahol štyri triumfy.

„Chcel by som poďakovať každému členovi tímu Bora-Hansgrohe a všetkým našim sponzorom, za moje prvé víťazstvo na Giro d'Italia! Bez vás by to nebolo možné. Grazie!“ napísal Slovák na svoj Instagram po pretekoch.

Bol to jeho deň

Peter svoju dominanciu v desiatej etape dokonale zavŕšil v cieli pretekov. Keď nielen ukázal na trati, že s ním treba ešte rátať, ale aj následne, svojim typickým vyjadrením. „Konečne. Som veľmi šťastný, o toto som sa snažil od začiatku sezóny. Veľakrát som sa umiestnil na pódiu alebo v najlepšej päťke, ale moje predchádzajúce víťazstvo sa datovalo už poriadne dávno,“ priznal sa 30-ročný pretekár, ktorého slová citoval portál cyclingnews.com.

„Neplánoval som ísť samostatne. Keď som sa už zmieril s druhými, tretími, štvrtými miestami, prišlo víťazstvo. Veľmi ma to teší, konečne som vyhral mojím štýlom, urobil som etapu, šou a pridal som víťazstvo, je to niečo špeciálne,“ dodal Sagan.

Trojnásobný majster sveta sa stal stým cyklistom s víťazstvami na Gire, Tour aj Vuelte.

Výsledky 10. etapy:

1. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) 4:01:56 h, 2. Brandon McNulty (USA/SAE Emirates) +19 s, 3. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep), 4. Ben Swift (V. Brit./Ineos Grenadiers), 5. Jai Hindley (Aus./Sunweb), 6. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe), 7. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe), 8. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb), 9. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT Pro Cycling), 10. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) všetci +23.

Bodovacia súťaž:

• 1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 167 bodov
  • 2. SAGAN 147 bodov
  • 3. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 51 bodov

Priebeh pretekov

Ešte pred jej začiatkom odstúpili pre koronavírusové nálezy tímy Mitchelton-Scott, Jumbo-Visma s Holanďanom Stevenom Kruijswijkom či Austrálčan Michael Matthews zo Sunwebu, ktorý figuroval na tretej priečke bodovacej súťaže. Na druhom mieste bojov o cyklámenový dres je Sagan, ktorý odštartoval s 57-bodovým mankom na vedúceho Francúza Arnauda Demarea (Groupama-FDJ).

Trojnásobný majster sveta bol od úvodu jedným z najaktívnejších pretekárov, z pelotónu vyrazil už pod prvým kopcom (1,8 km, 7,8%), spolu s ním sa odpútal aj Talian Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), ktorý už má na tomto Gire na konte dva etapové vavríny (1. a 5. etapa). Sagan vyhral vrchársku prémiu, podstatnejšia však pre neho bola rýchlostná prémia, ktorá sa nachádzala 66,9 km pred páskou.

Išiel do úniku

Neskôr sa k lídrom pripojilo osem cyklistov, z hlavného poľa sa odpútalo ďalších šesť jazdcov a v pelotóne začal pracovať Demareov tím, ktorý sa snažil zlikvidovať oba úniky. Groupama-FDJ dostihla 110 km pred cieľom jednu skupinu a vpredu zostalo jedenásť borcov, ktorí si aj Saganovou zásluhou vypracovali 40-sekundový náskok. Potom zostala na čele osemčlenná skupina, vedenie sa dočasne zredukovalo na 20 sekúnd, ale 88 km pred finišom zvoľnila Groupama-FDJ tempo a situácia na ceste sa upokojila, čo využil únik na zvýšenie svojho náskoku.

Vyhral rýchlostnú prémiu

Na rýchlostnej prémii získal Sagan maximálny možný počet 12 bodov a za Demaraeom v tomto momente zaostával o 45 bodov. Na prvom zo série krátkych stúpaní v okolí cieľového mesta Tortoreto (2,9 km, 7,3%) sa náskok pohyboval okolo štyroch minút. Na nasledujúcom kopci (3,1 km, 9,2%) už náskok klesol k dvom minútam a náročnú technickú etapu ešte viac skomplikovalo daždivé počasie.

Vie to aj v kopcoch

Po krátkom neklasifikovanom, no strmom stúpaní so sklonom cez 20 percent a technickom zjazde na mokrej vozovke sa vpredu udržali už iba Sagan a Brit Ben Swift (Ineos Grenadiers). Spoločne zvládli aj predposledný kopec, slovenský reprezentant sa odtrhol na záverečnom stúpaní (1,9 km, 7,2%). Nestačil mu ani najbližší prenasledovateľ Pello Bilbao zo Španielska (Bahrain McLaren) a Sagan si po skvelom výkone vybojoval premiérové víťazstvo na Gire.

Za víťazstvo dostal ďalších 25 bodov do súťaže o cyklámenový dres, v ktorej stráca na Demarea už iba 20 bodov. Na konci sa rozpútalo aj súperenie v celkovom poradí, najlepšie z neho vzišiel „ružový“ Almeida, ktorý vďaka bonusom získal na Keldermana štyri sekundy. Bilbao obsadil desiatu pozíciu a priebežne je tretí, keď zaostáva o 43 sekúnd. Saganovi patrí celkovo 77. priečka s vyše hodinovou stratou, na konte má tiež pätnásť bodov vo vrchárskej súťaži.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR