Webnoviny - Svet

Zelení podozrievajú Muňka z pašovania zvierat

WEBNOVINY.SK

Dušan Muňko Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Strana zelených má podozrenie, že na ministerstve životného prostredia sa tesne pred voľbami vydávali doklady na dovoz ohrozených živočíchov a obchod s nimi v rozpore s európskou legislatívou. „Na envirorezorte sa krátko pred jeho zánikom diali čudné veci. Úradník, ktorý za zistené porušenia bol odvolaný z funkcie, trvalo preložený na iný odbor štátnej správy a bol mu odobratý osobný príplatok, z čista-jasna nadobudol 11. júna 2010 všetky stratené výhody. Dostal opäť príležitosť pokračovať v páchaní rovnakých skutkov,“ uviedol dnes predseda Strany zelených Peter Pilinský. Strana zelených v tejto veci oslovila priamo ministra pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolta Simona (Most-Híd) s požiadavkou na prešetrenie zistených skutočností. V prípade, že sa preukáže podozrenie z porušovania legislatívy, mal by Simon podľa zelených prijať vo veci opatrenia, vrátane personálnych.

Podľa Pilinského si Strana zelených kladie otázku, kto stál za touto zvláštnou personálnou výmenou. „Indície smerujú opäť do Sociálnej poisťovne, kde má Smer-SD, ktorý v tom čase rezort riadil, svojho najväčšieho chovateľa ohrozených druhov,“ konštatuje Pilinský. Podľa tohto vyjadrenia ide o šéfa Sociálnej poisťovne a poslanca NR SR za Smer-SD Dušana Muňka, ktorý bol v minulosti podozrivý, že v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny držal a choval vo svojom byte 67 chránených papagájov 21 druhov, ktorých hodnota bola v roku 2002 vyčíslená na milión korún (33-tisíc eur). Muňko preto ešte ako poslanec Národnej rady SR vo volebnom období v rokoch 2002 až 2006 čelil dvom pokusom o zbavenie poslaneckej imunity. Generálna prokuratúra ho podozrievala zo spáchania trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Napokon však trestné stíhanie zastavila s odôvodnením, že skutok nebol trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.

Vlani Strana zelených označila niekdajšie ministerstvo životného prostredia za zodpovedné za vývoz ohrozených druhov živočíchov zo Slovenska. Jeho úradníci vraj vydávali doklady v rozpore s európskou legislatívou, a to bez stanoviska Vedeckého orgánu CITES. Zelení vtedy upodozrievali ministerstvo, že obišlo zámerne orgány CITES a bola za tým snaha niektorých chovateľov, ktorí získali na envirorezorte silné postavenie vďaka Muňkovi. "Vďaka infozákonu sa nám, aj napriek mnohých obštrukciám zo strany ministerstva, podarilo získať všetky potrebné doklady preukazujúce nami zverejnené podozrenia z roku 2009. Preto nás prekvapila nečakaná personálna výmena v roku 2010. Tá nás oprávnene vedie k vysloveniu podozrenia, že bola účelovo vykonaná s cieľom vybaviť ďalšie potrebné doklady pre spriaznených chovateľov ohrozených živočíchov. Pre spornosť legálneho pôvodu živočíchov by za dodržania zákonných podmienok nemohli byť vydané,“ uviedol Pilinský.

Slovensko sa pred vstupom do Európskej únie zaviazalo plniť si záväzky aj v oblasti medzinárodnej ochrany ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ktoré sú predmetom obchodu. Členské štáty EÚ, ako aj štáty, ktoré pristúpili k Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), majú za cieľ zabrániť nadmernému využívaniu voľne žijúcich živočíšnych a rastlinných druhov cez medzinárodný obchod. Nástrojmi kontroly sú doklady vydávané jednotlivými štátmi, v nich fungujú výkonné orgány a vedecké orgány, bez stanoviska ktorých nemožno príslušné doklady vydať. Ďalším špecifikom je vzájomná kontrola dokladov vydávaných jednotlivými štátmi. Takéto opatrenia by mali zabezpečiť ochranu dotknutých druhov. Podľa Pilinského patrí agenda okolo obchodu s ohrozenými druhmi medzi priority Európskej únie. "V prípade zistených nedostatkov môže Slovenskej republike hroziť začatie ďalšieho konania o porušení Zmluvy ES, tzv. infringement. Je preto najvyšší čas urobiť nápravu. A to čo najskôr, kým prípad začne vyšetrovať Európska komisia,“ dodal Pilinský. Strana zelených podľa jej predsedu verí, že nová vláda konečne zabezpečí efektívnu a zákonnú kontrolu obchodu s ohrozenými druhmi na území Slovenska.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM